Svěřenské fondy prochází velkými změnami v novém roce 2018

Svěřenské fondy v ČR se zatím neřídily povinností zápisu do žádného veřejného seznamu. Ke změně došlo prvním lednovým dnem v roce 2018, kdy začala platit jejich evidence, v níž musí být zapsán jednotlivý svěřenský fond.

Oblast svěřenských fondů byla v minulosti ideálním prostředím pro praní špinavých peněz. Fondy založené od ledna vzniknou dnem zápisu do evidence, zatímco ty starší mají šest měsíců na zapsání. Jinak nejspíš dojde k jejich zániku. Registrace bude probíhat elektronicky bez poplatku.

Další novinku představuje změna obsahu svěřenského fondu. Nově v něm musí být uveden počet svěřenských správců a způsob jednání. Mezi zapsané skutečnosti patří označení fondu, identifikace jeho správce, datum vzniku a zejména osoba obmyšleného. Takto označená osoba je člověk, v jehož prospěch je svěřenský fond založen. Plnění budou obmyšlené osobě poskytnuta teprve tehdy, když bude fond zapsaný do evidence.

Dobrou zprávou pro zakladatele je možná i to, že část těchto informací nebude veřejná. Jako například identifikace osoby zakladatele a obmyšleného. Pouze státní orgány a exekutoři dostanou přístup k neveřejným údajům. Navíc nabývá účinnosti novela zákona proti praní špinavých peněz, která napomáhá zřídit “evidenci skutečných majitelů”.

Vzhledem k tomu, že se do rejstříku budou vkládat nejen svěřenské fondy podle českého práva, ale také zahraniční svěřenské fondy, které působí v ČR, korupční organizace tvrdí, že tento krok způsobil výrazně nižší pozitivní dopad novely. Asociace pro podporu a rozvoj svěřenských fondů odhaduje, že je u nás v zemi asi tisíc takových fondů. Konkrétní číslo bude známé až po 30. červnu 2018.

Příspěvek Svěřenské fondy prochází velkými změnami v novém roce 2018 pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme