Putin zvažuje vlastní virtuální měnu “kryptorubl”. Ještě v říjnu byl zásadně proti.

Rusko v čele s Vladimírem Putinem hledá nový způsob, jak vytvořit tzv. kryptorubl, který by jim zajistil obcházení západních sankcí. Server Financial Times informoval o tom, že by se tak ke kolotoči digitálních kryptoměn mohl připojit i konzervativní Kreml. Z britského deníku vyplývá, že Putinova vláda uvažuje o vytvoření takovéto kryptoměny za účelem vyhnutí se sankcím, které na Rusko uvalil Západ, když došlo na anexi Krymu před čtyřmi lety.

Bitcoin a jiné digitální měny svým uživatelům nabízí úroveň anonymity, což je velmi atraktivní pro řadu různých aktivit. Díky značnému růstu kryptoměn v roce 2017 hodně zemí uvažuje o jejich regulaci. Kryptoměny jsou navíc nezávislé na centrálních bankách a vládě.

Rusko není zdaleka první zemí, která zvažuje zavedení vlastní virtuální měny. Riksbank ve Švédsku již přišel s nápadem ohledně elektronické verze koruny, zatímco ve Venezueli prezident Maduro oznámil, že spustí digitální měnu Petro.

Sergei Glazev, ekonomický poradce ruského prezidenta, na nedávném setkání s vládou prohlásil, že by se kryptorubl mohl použít k aktivitám jménem ruského státu. Doslova řekl, že by se tak mohli vyrovnat se všemi soupeři po celém světě bez ohledu na sankce.

Státem podporovaná virtuální měna by tak představovala změnu ve strategiích ruského lídra Putina. Ten ještě v říjnu 2017 hrozil internetovým stránkám zabývajícím se kryptoměnami úplným uzavřením. Hlásal, že podobné digitální měny jsou nebezpečné a využívají je zločinci. Ve stejnou dobu se ozval i zástupce guvernéra ruské centrální banky, Sergei Shvetsov, který konstatoval, že virtuální měny jsou problematické. Tehdy měl za to, že by Rusko nemělo umožnit jednoduchý přístup k takto pochybným nástrojům.

Příspěvek Putin zvažuje vlastní virtuální měnu “kryptorubl”. Ještě v říjnu byl zásadně proti. pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme