Splatnost státního dluhu je v posledních měsících pro MF klíčovým tématem

Splatnost státního dluhu byla naposledy výrazně delší v roce 2010. Od té doby byla průměrná doba splatnosti státních závazků nižší a nižší ve spojitosti s vyšší preferencí krátkodobějších výpůjček státu. Letošním cílem je prodlužovat splatnost českého státního dluhu. Ta se v prvním čtvrtletí roku 2018 vyšplhala na 4,8 let. Na konci května se měly objevit nové státní dluhopisy se splatností 4-12 let.

Podobnou strategii by si ministerstvo financí rádo zachovalo i v červnu. V tomto měsíci měly být na trhu nové dluhopisy v hodnotě 35 miliard korun s průměrnou splatností asi 8 let. Začátek roku byl pro naši zemi poměrně slibný. MF se podařilo získat téměř 107 miliard korun na tuzemském dluhopisovém trhu zejména od místních investorů. Zdá se, že v zahraničí o české korunové papíry moc nestojí. Podle finančního analytika Petra Dufka to vypadá tak, „že nerezidenti dosud preferovali především brzo splatné bondy a poté, co je zinkasovali, další si už nepořizují…, nehledě na velmi atraktivní úrokový diferenciál, nehledě na prognózy „slibující“ další posílení koruny. A nejinak tomu bude zřejmě i v dalších měsících. “ Vzhledem k navýšení výnosů na dluhopisovém trhu musí stát počítat s růstem nákladů. Klíčový je v tuto chvíli zájem stávajících domácích investorů.

Je zapotřebí zdůraznit, že pozice MF na finančních trzích není tak negativní. Konsolidace veřejných financí ve státní pokladně přispěly k ušetření pár stovek miliard korun, které lze uplatnit na krátkodobé potřeby. Dobrý je i vyvíjející se rozpočet. Vzhledem k rychlému nárůstu daňových příjmů a výdajové opatrnosti je výsledek nad očekávání dobrý. Očekával se výsledek ve výši mínus 50 miliard. Naštěstí jsou tu stále zájemci, kteří jsou ochotní financovat státní dluh.

Příspěvek Splatnost státního dluhu je v posledních měsících pro MF klíčovým tématem pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme