Těžba digitálních měn – hádání náhodných čísel

Těžba kryptoměn, jinými slovy mining, je jednou z možností výdělku. Digitální měny jsou decentralizované, což znamená, že za ně není zodpovědná žádná banka, či jakákoli jiná instituce. I když kryptoměny nevyžadují schválení, například, bankou, je nutná jistá kontrola, aby nikdo nemohl vytvořit podvodný převod. Právě tento úkol mají na starosti mineři, tedy těžaři. Každá digitální měna se pohybuje v jiných cenových relacích za náklady za těžbu. Těžaři se ovšem nejvíc upínají na bitcoin, především z důvodu dolování. Všechny transakce s touto kryptoměnou jsou uloženy v blockchainu = veřejná účetní kniha sdílená se všemi uživateli.

Hlavním cílem těžařů je najít řešení k poslednímu článku řetězce plateb, kterému se říká „blok transakcí“. Princip spočívá v tom, že mineři musí uhádnout náhodné číslo. Když jsou úspěšní, blok se stane platným a přidává se do blockchainu. A těžař tak obdrží odměnu. Ke zvýšení motivace minerů slouží poplatek, jenž obsahuje jednotlivá bitcoinová platba. Větší poplatek se rovná rychlejší potvrzení platby, a to se rovná vyšší odměny pro těžaře.

V minulosti se zmiňované bloky transakcí počítaly pomocí výkonnější grafické karty. Ta v současnosti na to nestačí. Jejich užití trvá v rámci těžby jiných kryptoměn, jako třeba litecoinu. Dnes se používá zařízení ASIC, což je specializované hardwarové zařízení. V překladu se jedná o procesory s nejvyšším výkonem a nejnižší spotřebou při výpočtu SHA-256. Právě tímto výpočtem je šifrován bitcoin. Jejich cena je vyšší. Navíc se dají použít ryze pro těžbu bitcoinu.

Dříve se digitální měny těžily sólově, to znamená, že každý těžař měl na to svůj počítač. Vzhledem k náročnosti těžby roste počet minerů. Sólový režim je pro těžaře neproduktivní, jelikož náklady na těžení poté přerostou hodnotu vytěžených bitcoinů. Drtivá většina minerů si vybírá tzv. mining pooly, tedy seskupení těžařů až v řádech tisíců, kteří šifry řeší společným výpočetním výkonem. Jakmile se jim podaří digitální měnu vytěžit, sdílí odměnu za nalezení, jak stanovují podmínky. Značnou nevýhodu představují poplatky pro daného těžaře, který vede daný pool.

Příspěvek Těžba digitálních měn – hádání náhodných čísel pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme