Škoda Auto upustila od povinné pracovní soboty. Odboráři už jednají pouze o mzdách.

Škoda Auto upustila od zavedení atypických směnných systémů v závodě v Mladé Boleslavi, informovali o tom odboráři. Systémy se měly dotýkat třeba zavedení pracovní soboty jako běžného dne. Momentálně jednají pouze o mzdách. Firma podle odborů rovněž připustila možnost tarifní dohody na 1 rok. Původně Škoda nabízela dohodu až na 27 měsíců.

Odboráři své rozhodnutí nezavádět atypické systémy zdůvodňují tím, že by to značným způsobem narušilo osobní životy zaměstnanců. V úvodu jednání se nechtěli bavit o těchto systémech spolu se systémem směn.

Jak již bylo řečeno, odboráři se nyní zabývají pouze růstem mezd. Požadují růst ve výši 18 %. Počítají s variantou, kdy se spoléhá na navýšení tarifů o 4,3 % od 1. dubna 2018, a existuje i šance na další navýšení tarifů od 1. listopadu letošního roku. Navýšení by se týkalo i osobního ohodnocení, až o 16 % z nových tarifů. Pro zaměstnance by se naskytla možnost získat prémii v hodnotě 3 000 Kč spolu s výplatou v dubnu. Někteří si můžou přijít na odměny ve výši 5000 korun k dubnové a k listopadové výplatě zároveň.

Ze statistik vyplývá, že průměrná dělnická výplata se loni pohybovala kolem 40 557 korun, což je asi o 10 % více než před dvěma lety. Podle odborářů se ale jedná o nízké hodnoty. Na závěr meetingu diskutovali o tom, že pokud zaměstnavatel upustí od vazby tarifního navýšení na atypické směnné systémy, a přistoupí na roční dohodu, odboráři v dobré vůli nevypoví dohodu o flexikontech a atypických systémech směn. Tato dohoda platí pro Kvasiny a lakovnu v Mladé Boleslavi do 31. 12. 2018.

Škoda jako jeden z největších zaměstnavatelů v Česku tvoří součást německého koncernu Volkswagen. Ve třech výrobních závodech u nás je ve Škodě zaměstnaných na 30 tisíc lidí. Výrobny fungují i v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku, Indii, na Ukrajině a v Kazachstánu, kde Škoda spolupracuje s místními partnery. Minulý rok se automobilce podařilo dodat neuvěřitelných 1 200 500 aut.

Příspěvek Škoda Auto upustila od povinné pracovní soboty. Odboráři už jednají pouze o mzdách. pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme