Podle guvernéra ČNB roste česká ekonomika extrémně rychle

Rapidní růst ekonomiky v České republice může do budoucna způsobit značnou nerovnováhu. O ekonomické situaci se rozpovídal guvernér České národní banky Jiří Rusnok v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Loni v posledním čtvrtletí stoupl hrubý domácí produkt až o 5,2 %. Rusnok tvrdí, že 4% růst by byl ideální, vyšší představuje rizika. Největší bariéru vidí ve strukturálním nesouladu nabídky s poptávkou po pracovní síle. Momentálně firmy nemohou přijímat nové zakázky z důvodu nedostatku zaměstnanců. Řešením by podle něj bylo zlepšení kvality hospodářské politiky.

Exministr financí Ivan Pilný se nechal slyšet, že je Česká republika závislá na sousedním Německu a dalších evropských státech. Neočekává ale, že dojde k tak závažné hospodářské krizi jako v roce 2008. Připouští ovšem, že plýtvání vody a teplem znamená vyčerpávání zdrojů, kterému by se mělo zabránit.

Pro exministra i guvernéra je rovněž zpomalení růstu mezd důležitým krokem k zachování zdravé a funkční ekonomiky. Závěrem je tedy fakt, že pokud HDP v příštím roce vzroste o 3-4 %, měly by se zvednout i mzdy tak, aby to negativně neodnesla finanční oblast našeho státu.

Řada ekonomů se shoduje na tom, že není dobré, aby se podléhalo tlaku odborů na enormní růst minimální mzdy. Českomoravská konfederace odborových svazů si do příštího roku nárokuje navýšení minimální mzdy o 1500 Kč na 13 700 Kč. Pilný konstatoval, že by bylo dobré, kdyby se odbory spíše zaměřily na udržitelnost zaměstnanců a práce než machinace s navýšením mzdy. Za důležité považuje také přispívání na důchod od zaměstnavatelů.

Rusnok dodal, že vyhodnocování zvýšení úrokových sazeb je naplánováno spíše na druhé pololetí, až konec roku, záleží ale na vývoji hospodářství dle prognózy ČNB.

Příspěvek Podle guvernéra ČNB roste česká ekonomika extrémně rychle pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme