Růst české ekonomiky má zpomalit, tvrdí Měnový mezinárodní fond.

Mezinárodní měnový fond (MMF) hovoří o zpomalení růstu české ekonomiky do budoucna až na 3,5 %, přičemž loni se pohyboval kolem 4,3 %. Letošní odhad se zlepšil z 2,6 %, která fond odhadoval minulý rok na podzim. Měnový fond kalkuluje s dalším zpomalením růstu českého hrubého domácího produktu HDP až na 3 %. Podle MMF Českou republiku čeká v nastávajících letech rekordně nízká nezaměstnanost. Její míra by se měla zvýšit z 2,9 na 3 %. Za rok by růst mohl činit až 3,2 procenta.

České ministerstvo financí je trochu optimističtější. Odhad růstu HDP na letošní rok odhadlo na 3,6 %, příští rok by měl zaznamenat růst až na 3,3 %. Vzhledem k tomu, že v minulé lednové prognóze předpovídalo růst HDP na 3,4 % a v roce 2019 na 2,6 %, jedná se o výrazné zlepšení jejich odhadu. Fond se domnívá, že růst světové ekonomiky zrychlí až na 3,9 procenta. Ještě minulý rok přitom růst činil 3,8 procenta, což bylo nejdynamičtější tempo od roku 2011.

Ředitel výzkumu MMF Maurice Obstfeld upozorňuje na zhoršující se dlouhodobé perspektivy světové ekonomiky. Obává se především rizik, která způsobily Spojené Státy uvalením cel na dovoz hliníku a oceli. Podle něj tento krok představuje ohrožení vysoké úrovně zadlužení a rostoucího napětí v obchodních vztazích.

Obstfeld si je vědom toho, že se vyspělé země potýkají s pomalým růstem produktivity a se stárnutím obyvatel. Zatímco teprve rozvíjející se země jsou závislé na exportu komodit, nyní musí čelit diverzifikaci své ekonomiky za účelem podpory jejich budoucího růstu.

Zatímco v eurozóně má podle MMF letos dojít k nepatrnému růstu na 2,4 %, v Americe by se měl růst její ekonomiky zvýšit nejspíš na 2,9 % z loňských 2,3 %. Naopak v Číně se má růst údajně zpomalit na 6,6 %, přičemž ještě loni byl 6,9 %.

Příspěvek Růst české ekonomiky má zpomalit, tvrdí Měnový mezinárodní fond. pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme