Řízení blockchainu: Jaké jsou dnes možnosti?
V současné situaci se objevují projekty, které zprostředkovávají zdokonalování podkladových protokolů cestou společného vládnutí, „on-chain governance“. Nabízí se otázka, zda je tento způsob spravování vhodnou možností pro vývoj blockchainu. Okolí digitálních měn Bitcoin a Ethereum už delší dobu probírají téma řízení digitálních aktiv. V rámci nich vznikly sekundární kryptoměny jako Bitcoin Cash. Off-chain governance, tedy vývoj blockchainu bez společného vládnutí, možná působí nepředvídatelně, ovšem pro inovace je to bezchybné prostředí.
Dosud se zásadní změny podkladových protokolů stávaly pouze na základě neformálních diskuzí v offline prostředí. Na bázi společného vládnutí fungují Tezos, EOS, či Decred. Společné vládnutí zřejmě pramení z myšlení národních států nebo soukromých společností, které se dost liší od kryptografických sítí.
Současný cíl je zlepšit komunikační mechanizmy prostřednictvím formálního společného řízení blockchainu, namísto rezignace. Je důležité vysvětlit termíny jako rezignace a komunikace v rámci firmy, národa nebo kryptografické sítě. Nabízí se dvě reakce. Buď zúčastnění rezignují a vystoupí z dané organizace, nebo vylepší řízení společnosti a zavedou správnou komunikaci.
U kryptoměn to nefunguje jako v obchodě. Jakmile je klient nespokojený, zavolá vedení podniku. V sítích s digitální měnou je nejlepším řešením podkladový protokol na bázi komunikace, nebo rezignace, v neposlední řadě mohou vyzkoušet „fork“, což je vznik nové kryptoměny s jinou charakteristikou.
Například zaměstnanci a akcionáři Facebooku mohou přerušit kontakt se svým gigantem bez odnesení databáze platformy. Open-source software a blockchain tuto možnost poskytují. Právě tento open-source software je zdrojem neuvěřitelného počtu inovací ve spojitosti s nejistotou perspektivou do budoucna.
Když se shrnou uvedené možnosti, dá se říct, že řízení blockchainu díky zdokonalování podkladových protokolů pod společným vedením nemusí být top řešení. Důsledky by mohly být velmi neefektivní. Rezignace s sebou rovněž přináší náklady. Je lehčí provést fork na blockchainu, než udělat fork národního státu, i tak to vyžaduje dostatečnou zúčastněnost od uživatelů, těžařů, elektronických peněženek, kryptoburz apod. Blockchain nepotřebuje obrovské náklady. Vykonat forky je základní vlastností. Je zjevné, že více forků znamená, že existuje více osob, které posunou hranice technologie vpřed.
Příspěvek Řízení blockchainu: Jaké jsou dnes možnosti? pochází z Parker & Hill