Pozor: Až pětina digitálních měn může být falešná, varují odborníci
V posledních dvou letech si mnoho firem začalo vytvářet digitální měny, které následně prodávají v hotovosti investorům nebo nabízí existující kryptoměnu jako třeba bitcoin. Nově se ale spekuluje o tom, že až pětina těchto měn může být falešná.
CNBC varuje před radikálním růstem objemu peněz, které pochází z nových virtuálních měn v ICO, což je v českém překladu primární veřejná nabídka digitální měny navzdory pozornosti ze strany regulátorů působících globálně. Z dostupných informací ovšem vyplývá, že valná část těchto ICO je podvodná. Wall Street Journal sepsal list 1450 primárních nabídek, přičemž u 19 % z nich byla uvedena červená vlajka. Jinými slovy firma opsala dokumenty pro investory, ve kterých udávala falešný výkonný management. V některých případech jej firmy nezmiňovaly vůbec.
I když vytváření digitální měny představuje značná rizika, přináší s sebou i obrovské výhody pro investory i zakladatele. Například projekt Ethereum se považuje za jeden z nejúspěšnějších. Tato měna se dostala na druhé místo v žebříčku nejvýznamnějších kryptoměn. Před čtyřmi lety se podařilo prodat na 60 milionů jednotek za 31 tisíc bitcoinů.
Americká komise pro cenné papíry na konci května tohoto roku představila trhu falešnou ICO pod jménem HoweyCoins. Údajně se jedná o snahu naučit investory všímavosti varovných signálů s tím, že jde o podvod. Letos v prvním čtvrtletí investoři nakoupili 217 nových virtuálních měn v celkové hodnotě 143, 3 miliardy korun. Po bližším srovnání s údaji za poslední tři měsíce v minulém roce jde o 65% nárůst.
Příspěvek Pozor: Až pětina digitálních měn může být falešná, varují odborníci pochází z Parker & Hill