Mzdy v ČR neustále rostou, říká Hospodářská komora

Růst ekonomiky nad 4 % je možný, vyplývá z prognózy, kterou Hospodářská komora ČR tvoří na základě modelu České spořitelny. Navíc porostou mzdy až o 8,6 %. Letošní první čtvrtletí byla hrubý měsíční mzda v Česku ve výši 30 265 korun, což je meziroční navýšení o 8, 6 %.

Předpověď pro rok 2019 vypadá opět pozitivně. Růst mezd by neměl klesnout pod 8 procent. Firmy jsou nuceny investovat do efektivnější výroby jednak kvůli masivní domácí a zahraniční poptávce, ale i nedostatku zaměstnanců. Výsledkem je obrovský skok v meziroční produktivitě práce.

Osobě žijící s minimem sociálních úlev, jinými slovy modelovému zaměstnanci, by mělo zůstat z průměrné mzdy asi 20 450 korun ročně navíc. V tomto roce by mělo dojít i prudkému růstu mezd ve srovnání s minulým rokem. Silný vliv má jednoznačně neuvěřitelně nízká nezaměstnanost i důležité investice řady firem.

Růst mezd není letos ojedinělý, již od roku 2014 plynule roste. Když se shrnou růsty cen dostal se reálný růst průměrné mzdy na 6,6 %, co je nejvíce od roku 2003. Letošní vývoj HDP by měl také přispět ke zjištění, zda a jak moc je kupná síla dominující u českých obyvatel. Růst maloobchodu se dostane přes 6 procent, zatímco se slibuje ještě větší nárůst. Vzhledem k tomu, že se pomaluje posiluje koruna na 25,40 Kč za euro, je pravděpodobné, že tuzemský export dosáhne 6,8 % růstu. Problém nastává ve chvíli, kdy české firmy musí splnit obrovskou poptávku.

Prognóza ČNB v květnu odhadovala růst české ekonomiky jak v tomto roce, tak v tom příštím. A ministerstvo financí v dubnové prognóze svůj odhad vylepšilo na 3,6 % pro letošní rok, zatímco ten na příští rok na 3,3 %. „Česká bankovní asociace zlepšila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky na 3,6 procenta, příští rok čeká růst o 2,8 procenta, “ informuje portál novinky.cz.

Příspěvek Mzdy v ČR neustále rostou, říká Hospodářská komora pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme