O rekreační nemovitosti v ČR je o 20-30 % nižší zájem než loni
Na našem webu Vás průběžně informujeme o vývoji cen nemovitostí, hypotečních úrokových sazbách a dalších relevantních faktorech trhu s nemovitostmi. Obecně lze říci, že v posledním půlroce prudce vzrostly jak ceny, tak poptávka po nemovitostech k pronájmu. Ani prodej přitom nezůstává pozadu – je zřejmé, že ač jsou nyní hypotéky drahé, budou ještě dražší, a proto kdo si ještě nyní může investici do nemovitosti dovolit, činí tak.
Existuje vůbec segment trhu s nemovitostmi, kde se situace naopak uklidnila? Ano – a je to právě ten segment, který při příchodu pandemie covid-19 zažil nebývalý boom. Zájem o chaty a chlupy po dvou letech poklesl – oproti minulému loku o 20-30 %. Svůj podíl na tom zřejmě má finální (doufejme) uvolnění opatření proti koronaviru, a tedy návrat cestovního ruchu a konec nucených home office v kombinaci s rostoucími cenami spotřebitelskými i cenami běžných obytných nemovitostí. Jinými slovy – k nákupu rekreačních nemovitostí lidé mají nyní méně důvodů i méně prostředků.
Pokud už se lidé rozhodnou investovat do rekreační nemovitosti, jedná se o nemovitosti celoročně obyvatelné. Zároveň roste zájem o rekreační nemovitosti v zahraničních přímořských oblastech (ponejvíce ve Španělsku a Chorvatsku), které se sice průměrnou kupní cenou vyrovnají bytu 2+1 v Praze, je ovšem možné je výrazně výhodněji pronajímat. Je to organická odpověď na snižující se dostupnost obytných nemovitostí v Praze a dalších velkých městech?
Příspěvek O rekreační nemovitosti v ČR je o 20-30 % nižší zájem než loni pochází z Parker & Hill