Míra inflace v Turecku přesáhla 78 %

Přinejmenším v posledním čtvrtletí s obavami sledujeme míru inflace, která se utrhla ze řetězu nejen v ČR, ale i v celé EU. V širší perspektivě je ale čas od času dobré si připomenout, že ne příliš daleko od české kotliny se může zdát šestnáctiprocentní inflace (jakou máme nyní v ČR) jako pouhá kosmetická vada na kráse finančního systému.

Turecká míra inflace dosáhla 78,6 %, tedy nejvýše od roku 1998, což vyplývá z dat tureckého statistického úřadu. Dle odborníků se na ní ne zcela překvapivě nejvíce projevil propad turecké liry, která ztratila za poslední rok polovinu své hodnoty vůči americkému dolaru. Turecká nestátní skupina pro výzkum inflace, u níž lze předpokládat určitou míru nezávislosti na státním aparátu, hovoří o meziročním vzestupu o 175,5 %, tedy o více než o dvojnásobné hodnotě.

Lze dovodit, že rozdílné výsledky výpočtu státních a nestátních analytických subjektů mají co do činění s blížícími se prezidentskými volbami v Turecku. Pro tamější opozici je inflace dlouhodobě jedním z hlavních témat – nynější turecká administrativa v čele s tamějším prezidentem je z jejich strany kritizována (vedle autoritářského režimu) za zkreslování údajů o vývoji inflace, jakož i za pochybné kroky v rámci boje s inflací – např. základní úroková sazba turecké centrální banky, na kterou má turecký prezident zcela zřejmě vliv, zůstala po celou dobu nárůstu inflace beze změny.

Příspěvek Míra inflace v Turecku přesáhla 78 % pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme