HDP v ČR v prvním čtvrtletí meziročně vzrostlo o 4,9 %

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil upřesňující data ohledně vývoje české ekonomiky. Ta dle ČSÚ v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 4,9 % (mezičtvrtletně o 0,9 %). Oproti loňskému roku se jedná o příznivý výsledek – v prvním čtvrtletí roku 2021 se ekonomický růst ČR dostal vzhledem k útlumu ekonomiky, spojenému s covid-19, meziročně dokonce do záporných hodnot.

Pozitivně se na růstu hrubého domácího produktu (pozn.: HDP – měrný ukazatel růstu ekonomiky) projevily především výdaje na konečnou spotřebu domácností. Ty jsou úzce spojeny s inflací, a tedy i růstem spotřebitelských cen (neboť všechny tyto sledované parametry rostou společně, ač ne nezbytně stejným tempem). Zvýšení výdajů na konečnou spotřebu domácností se negativně projevilo jak poklesem reálných příjmů, tak snížením míry úspor domácností.

Navzdory zvýšení výdajů na konečnou spotřebu domácností se paradoxně nejen vzhledem k růstu cen energií snížila spotřeba domácností. Dle analytiků lze předpokládat, že celkový meziroční růst HDP, na rozdíl od čtvrtletního meziročního růstu, dosáhne naopak nižších hodnot než minulý rok. Očekává se růst okolo 1,3 %, zatímco loňský růst HDP dosáhl hodnoty 3,5 %.

Příspěvek HDP v ČR v prvním čtvrtletí meziročně vzrostlo o 4,9 % pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme