Jak to funguje s vrácením přeplatků z Finančního úřadu?

jar-2912135_1920

Většinou lidé podávají daňové přiznání k dani z příjmu na poslední chvíli. Pro letošní rok byla stanovena časová hranice na 3. den v měsíci duben. Ti, kteří své přiznání podali příliš brzo, na svůj případný přeplatek stále čekají. Někteří Češi si pospíšili a na finanční úřad zašli už v půli ledna.

Daňová poradkyně ze společnosti Kodap Miroslava Tomášková upozorňuje na to, že „správce daně může vracet jen přeplatky, které u poplatníka existují v den podání žádosti nebo vzniknou v době 60 dnů od podání žádosti o jeho vrácení. Přeplatek ale ‚vznikne‘ až v poslední den zákonné lhůty k podání daňových přiznání.“ S cílem získat své přeplatky musí lidé podat novou žádost o jeho vrácení.

Příští rok by k podobné situaci nemělo dojít. Odstraňuje se novela zákona o daních z příjmů, podle které se žádost o vrácení přeplatku podaná současně s daňovým přiznáním považuje za podanou v poslední den lhůty pro odevzdání daňového přiznání. Nezáleží tedy na tom, kdy byla žádost spolu s přiznáním podaná. Tohle nové pravidlo začne platit u daňových přiznání za rok 2018.

Je důležité zdůraznit, že pokud dostal daňový poradce plnou moc od svého klienta pro odklad podání přiznání, nevztahuje se to na zmocnění k podání žádosti o vrácení přeplatku. V takovém případě musí žádost podepsat poplatník.

Příspěvek Jak to funguje s vrácením přeplatků z Finančního úřadu? pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme