Jak to funguje s vrácením přeplatků z Finančního úřadu?
Většinou lidé podávají daňové přiznání k dani z příjmu na poslední chvíli. Pro letošní rok byla stanovena časová hranice na 3. den v měsíci duben. Ti, kteří své přiznání podali příliš brzo, na svůj případný přeplatek stále čekají. Někteří Češi si pospíšili a na finanční úřad zašli už v půli ledna.
Daňová poradkyně ze společnosti Kodap Miroslava Tomášková upozorňuje na to, že „správce daně může vracet jen přeplatky, které u poplatníka existují v den podání žádosti nebo vzniknou v době 60 dnů od podání žádosti o jeho vrácení. Přeplatek ale ‚vznikne‘ až v poslední den zákonné lhůty k podání daňových přiznání.“ S cílem získat své přeplatky musí lidé podat novou žádost o jeho vrácení.
Příští rok by k podobné situaci nemělo dojít. Odstraňuje se novela zákona o daních z příjmů, podle které se žádost o vrácení přeplatku podaná současně s daňovým přiznáním považuje za podanou v poslední den lhůty pro odevzdání daňového přiznání. Nezáleží tedy na tom, kdy byla žádost spolu s přiznáním podaná. Tohle nové pravidlo začne platit u daňových přiznání za rok 2018.
Je důležité zdůraznit, že pokud dostal daňový poradce plnou moc od svého klienta pro odklad podání přiznání, nevztahuje se to na zmocnění k podání žádosti o vrácení přeplatku. V takovém případě musí žádost podepsat poplatník.
Příspěvek Jak to funguje s vrácením přeplatků z Finančního úřadu? pochází z Parker & Hill