Historický pokles německého HDP

Daně pro milionáře

Německá ekonomika, jedna z nejsilnějších v evropském, ale také celosvětovém měřítku zaznamenává znatelný propad. V tuto chvíli čísla hovoří jasně. Recese. Výsledek ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenal hodnotu – 2,2 %, což představuje nejvyšší pokles od ekonomické krize v roce 2009.

Celkově je pak propad HDP Německa nejprudší od znovusjednocení země v roce 1990. Oblasti, které zaznamenaly znatelný pokles nalézají jeho v samotné pandemii COVID-19 a s ní spojených vládních restriktivních opatření.

Soukromá spotřeba klesla o 3,2 %, vývoz o 3,1 %, oblast firemních investic pak o skoro 7 %. S ještě výraznějším poklesem hodnoty HDP přitom statistiky počítají až v druhé polovině letošního roku, kdy se mají nejtvrději projevit přijatá opatření. Dle odhadu německé průmyslové a obchodní komory se pak očekává pokles HDP ve dvojciferné výši, tj. minimálně 10 %, přičemž vládní prognózy jsou pozitivnější, kdy hodnotu poklesu odhadují na cca 6 %. To i tak bude odpovídat nejvyšší hodnotě propadu od druhé světové války.

V dalším roce by pak ekonomika měla o zhruba 5 % růst. Mnoho průmyslových firem vyhlíží složité období, očekává se propad investic, propouštění či faktická likvidace mnohých podniků. Naopak sektor služeb začíná s ustupujícími vládními restrikcemi nabírat na pozitivitě a jeho vyhlídky do budoucna nejsou natolik negativní.

Příspěvek Historický pokles německého HDP pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme