Dle rozpočtové rady ČR bude zapotřebí zvýšit daně

Národní rozpočtová rada (NRR), jakožto nezávislý odborný orgán, dohlížející na stav veřejných financí v České republice, ve čtvrtek 2. prosince ve svém pravidelném čtvrtletním stanovisku ke stavu veřejných financí nastínila, že v následujícím fiskálním období bude pravděpodobně nutné přistoupit ke zvýšení daní.

NRR se v uplynulém roce opakovaně kriticky vyjadřovala ke stavu veřejných financí, volala po jejich konsolidaci a stabilizaci a obecně nesouhlasila se stále zvyšujícím se deficitem veřejného rozpočtu. Dále i negativně zhodnotila připravovaný návrh státního rozpočtu pro rok 2022, který je psán ve stejném duchu a veřejným financím nijak nepomůže.

Zatím co byl návrh státního rozpočtu na rok 2022 schválen dosavadní vládou, v poslanecké sněmovně nejspíše narazí na přeskupené politické rozvrstvení a bude poslanci odmítnut. To bude mít za důsledek, že pokud Parlament neschválí nový rozpočet do konce roku, stát bude hospodařit v tzv. rozpočtovém provizoriu. (Hospodaření státu se pak řídí podle posledního schváleného rozpočtu. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun.)

Nová vláda však již proklamovala, že k deficitu veřejných financí bude přistupovat zodpovědněji a bude se snažit veřejné výdaje snižovat a tím veřejné finance konsolidovat, což samozřejmě NRR vítá, dodává ale, že vzhledem k rozsahu nerovnováhy příjmů a výdajů, nebude možné stabilizaci realizovat jen úpravou výdajové strany, ale bude nutné přistoupit i ke zvýšení veřejných příjmů, tedy daní.

Příspěvek Dle rozpočtové rady ČR bude zapotřebí zvýšit daně pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme