Kryptoměny vs. inflace – která s ní bojuje nejlépe?
Uvážíme-li volatilitu v poměru k aktuální hodnotě obou kryptoměn, není obtížné dovodit, že investorovi s nervy ze železa lépe poslouží bitcoin. Jak je to ale s atributem uchování hodnoty peněz (kvůli kterému se konzervativní stoupenci finančních věd zdráhají zařadit kryptoměny mezi peníze), tedy způsobilostí kryptoměn bojovat s inflací? Řeč dnes nebude o inflaci fiat měn, jejímž řešením jsou právě investice (a to nejen do kryptoměn), ale o inflaci kryptoměn samotných.
Na straně bitcoinu stojí především pevně daná konečná emise (akademici odpustí), tedy 21 milionů BTC, ani o jeden víc. V polovině letošního roku jich přitom bylo vytěženo již téměř 19 milionů. Zároveň je bitcoin považován za „již vymyšlený“, jeho protokol tedy nevyžaduje časté úpravy.
Naproti tomu ethereum se stále vyvíjí. Organickou povahu tohoto vývoje lze spatřovat v posledním velkém upgradu protokolu etherea EIP-1559 (připomeňte si zde). Ethereum při každé transakci samo „spálí“ část transakčního poplatku. Mějme na paměti, že transakční poplatky se průměrnou denní hodnotou rovnají padesáti procentům denně vytěženého etherea. Ve výsledku tak od zavedení tohoto protiinflačního mechanismu byl etherea incinerován celý 1 milion.
Výzkumný tým z australské University of Technology Sydney a několika dalších akademických institucí přišel se závěrem, že dlouhodobě lepším uchovatelem hodnot je pro svůj organický mechanismus, jakož i pro výsledek srovnání rychlosti těžby nových tokenů (zatímco ethereum se nyní těží o cca 1 % rychleji než před půl rokem, u bitcoinu je toto tempo dvojnásobné), ethereum. Jaká strategie je sympatičtější Vám?
Příspěvek Kryptoměny vs. inflace – která s ní bojuje nejlépe? pochází z Parker & Hill