ČR letos očekává značný propad výběru daní

Výběr daní

1105 miliard korun. Tolik za loňský rok Česká republika vybrala na daních. Do této částky se však nezapočítávají povinné platby na pojistné. Celkově tak stát vybral o 63 miliard korun více než v roce předchozím. Státní rozpočet celkově inkasoval 764 miliard korun, přičemž zbytek z vybraných daní byl přerozdělen mezi obce, kraje a státní fond dopravní infrastruktury.

V příštím roce stát plánuje vybrat 1351 miliard korun, tudíž o zhruba 250 miliard více než v roce předcházejícím. Letos se však vlivem koronavirové krize a s tím spojených státních opatření očekává výběr daní mnohem nižší částky. Značný pokles pak pocítí některé konkrétní daně.

Kupříkladu na DPH loni stát inkasoval 431 miliard korun (cca o 10 miliard méně, než se očekávalo). Zde se výběr očekává nižší o minimálně 4 miliardy korun, a to mj. v důsledku opadnutí cestovního ruchu, stejně jako dočasného pozastavení EET. Výpadek turismu se projeví i v dalších daňových oblastech, jako např. u spotřebních daní z lihu a piva, kde se očekává celkový výpadek v hodnotě zhruba 600 milionů korun. Značný pokles ceká také daně tabákové či z pohonných hmot.

V rámci spotřebních daní se vloni vybralo 167 miliard korun, z toho celých 56 miliard byla daň z tabáku. Jednalo se však o 3 miliardy méně než v roce předcházejícím. Dle odhadů je tomu tak proto, že v začátkem roku počaly nabírat na značné popularitě tzv. elektronické cigarety, kde spadají pod jinou oblast daní. Naopak daň z příjmů fyzických osob celkem značně posílila. Vybralo se totiž 247 miliard, což odpovídá nárůstu o zhruba 27 miliard korun.

Příspěvek ČR letos očekává značný propad výběru daní pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme