Rekordní míra inflace v České republice

vydání firemních dluhopisů

Jaká je v tuto chvíli hodnota inflace v České republice? Meziročně růst spotřebitelských cen klesl z březnových 3,4 % na dubnových 3,2 %, jedná se tak o rekordní meziměsíční pokles. Očekává se však, že s uvolňováním státních i mezinárodních restrikcí se bude inflace postupně snižovat na cílené 2 %. Problémem však může být i výše schodku státního rozpočtu. Pro příští rok se totiž opět očekává ve výši zhruba 300 miliard korun.

Velký podíl na hodnotě inflace měl razantní propad cen pohonných hmot, a to o 16,7 %, o 5 % zlevnily také datové a internetové služby. Naopak ceny potravin a nealkoholických nápojů zaznamenaly zrychlený meziroční růst. Např. mouka a cukr zdražili o zhruba 16 %, vepřové maso o 19 % a ovoce dokonce o 25 %. Na tomto zdražování má značný podíl současná krize kolem pandemie COVID-19, na jejímž základě byla vydána mnohá vládní opatření, které omezila dovoz a vývoz v rámci České republiky. Také mnohá opatření postihly státy, které do České republiky exportují, což znatelně omezilo jejich vývoz.

Dle odhadu mnohých odborníků tato cenová krize potrvá během celého letošního roku, kdy se na cenách projeví jednak koronavirová opatření a jednak výjimečně nepříznivé klimatické podmínky (např. sucho či slabá zima). Celkové zdražování se však týká mnoha oblastí, citelně jej tak pocítily např. oblasti bydlení či energií.

V současné době také Českou republiku postihla vlna přerušení podnikání. Od počátku krize kolem pandemie COVID-19 přerušilo podnikání skoro 16 tisíc osob, což představuje o zhruba polovinu osob více než v roce 2019. V tuto chvíli se situace sice začíná uklidňovat, je však jasné, že současná krize bude znamenat definitivní zánik minimálně několika tisíců pracovních míst a stovek společností či živnostníků. Je však třeba zdůraznit, že aktuální vývoj je značně pozitivnějšího rázu, než jak jej očekávaly prvotní odhady.

Příspěvek Rekordní míra inflace v České republice pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme