České podniky míří do zahraničí. Nejvíce je láká Malta, Kypr, Nizozemsko, či Hongkong.

Poslední dobou se tisíce českých podnikatelů rozhodly přemístit sídla svých firem za hranice. Největším trendem je Kypr, Malta, či Maďarsko. Celou situaci ohledně offshore společností si můžeme ukázat na příkladu s Bohemia Energy, kterou vybudoval Jiří Písařík. Jedná se o jednoho z největších obchodníků s elektřinou a plynem na českém trhu. Momentálně se ovšem Písařík soudí s bývalým obchodním partnerem Tomášem Bártou, který měl na starosti shánění nových klientů. Předmětem je vypořádání stamilionových částek, o kterém mají oba zcela odlišné představy. Spor trvá již čtyři roky.

Písařík proto dlouho neotálel a postupně vybudoval novou mateřskou společnost pro Bohemia Energy v Nizozemsku, na kterou byl převeden celý majetek. Jeho mluvčí Hana Novotná prohlásila, že právní prostředí v Nizozemsku je obecně známé pro svou stabilitu, dlouhou historii a expanzi se zahraničím, což umožňuje podnikateli vyšší ochranu jeho investic. Zakladatel Bohemia Energy není jediným Čechem, který nevěří ve vymahatelnost práva v ČR. Má za to, že v jurisdikcích v cizině se mu podaří jeho majetek ochránit lépe. Daně nadále platí z Česka.

Z průzkumu Týdeníku Euro, který pracoval s daty společnosti Czech Credit Bureau, vyplývá, jaké podniky opustily naši zemi a zamířily jinam. Za změnu sídla firmy se považuje i změna bydliště u fyzických osob. Z dostupných informací plyne, že ze Slovenska a Ukrajiny k nám míří ročně tisíce lidí za prací, a s nimi se stěhují i firmy.

Západoevropské destinace lákají především střední a velké firmy. Připravené hotové právní struktury (ready made firmy) se prodávají nejvíce do Británie, Lucemburska, Nizozemska, na Maltu a Kypr. Čím dál více investory motivuje ochrana rizik. Manažer Smart Companies Michael Dobrovolný se nechal slyšet, že v Česku stále existuje riziko šikanózní insolvence. Podnikatelé si navíc podle něj chtějí ochránit své soukromí. Jinými slovy, nechtějí být vidět.

Většina firem si od přesunu rovněž slibuje efekt na daních. Problém nastává ve chvíli, kdy firma musí prokázat, že v zahraniční skutečně působí. Zástupci firem, či manažeři, proto do těchto destinací létají občas na firemní jednání, například na Maltu, nebo Kypr. Nizozemsko patří ke dražším destinacím. Dobrovolný uvedl, že stejného efektu je schopná Malta, Kypr nebo Hongkong s jednodušším správním systémem. V Anglii se hojně řeší snížení daní. Mnoho investorů se tak těší na brexit.

Zajímavostí na závěr je skutečnost, že i firmy ze skupiny PPF Petra Kellnera již dlouho sídlí v Nizozemsku z bezpečnostních důvodů. Podle mluvčí firmy Zuzany Migdalové si tuto destinaci vybrali kvůli její stabilitě, bezpečnosti a předvídatelnosti právního prostředí.

Příspěvek České podniky míří do zahraničí. Nejvíce je láká Malta, Kypr, Nizozemsko, či Hongkong. pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme