Češi si stále nejvíce financí ponechávají na běžných bankovních účtech

Na běžných účtech v bankách má dle výzkumu české obyvatelstvo v součtu až 1 bilion korun. Loni v květnu byla naměřená právě tato hodnota, zatím historicky nejvyšší suma, která zastínila všechny bankovní vklady fyzických osob. Podtrženo sečteno, Češi disponují největšími částkami na běžných účtech. Přitom média neustále informují o tom, že se finance na běžném i spořícím účtu nezhodnocují.

Průměrná míra inflace v minulém roce dosáhla 2,5 %, zatímco nejnižší průměrný úrok na běžném bankovním účtu loni spadl až na neuvěřitelných 0,04 %. „Když člověk vidí, že na běžném účtu má ze svých peněz nulu a na spořícím účtu má kladnou nulu, tak k přesouvání finančních prostředků z běžného na spořící účet motivován zrovna moc není, “ říká investiční specialista společnosti Partners Martin Tománek. Dobrou zprávou je, že se stále více občanů zajímá o podílové fondy. Při bližším porovnání s vklady do bank, je ale objem majetku ve fondech poměrně malý.

Podle Tománka se tak struktura úspor českých domácností mění málo oproti zemím na západ od nás nebo oproti anglosaským zemím. Dodává, že z každoročního výzkumu vyplývá, že si Češi po dobu několika let schraňují většinovou částku majetku na bankovních účtech a v různých konzervativních nástrojích jako transformované penzijní fondy.

Co se týče fondů, v meziročním srovnání narostl majetek ve fondech tzv. kolektivního investování o 39, 8 miliardy korun. Zejména kvůli růstu cen na finančních trzích. Je tudíž dokázané, že každý sedmý Čech investuje do podílových fondů při rostoucím počtu investorů. Výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR Jana Brodani se nechala slyšet, že k výraznému poklesu naopak dochází v rámci strukturovaných fondů. Jejich nezajímavost pravděpodobně spočívá v tom, že jsou z velké části zajištěné, to znamená, že podílníkům garantují, že se nikdy nedostanou do záporných čísel.

Ekonomičtí analytici se shodují na současném kurzu České národní banky, který má za cíl zvyšovat základní úrokové sazby. V tomto případě představují podílové fondy určitý nástroj „finanční demokracie“. Tománek proto apeluje na české domácnosti a investory, že i malá měsíční investice v řádech stokorun může za dlouhou dobu přinést velký majetek. Lidem bez zkušeností a času by doporučil fondy, které jsou vysoce regulované a bezpečné. Nevýhoda ale může být v jejich diverzifikaci.

Příspěvek Češi si stále nejvíce financí ponechávají na běžných bankovních účtech pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme