Evropská centrální banka chce udržet inflaci v eurozóně pod 2 %.

Latvia

Spotřebitelské ceny v zemích, kde se platí eurem, se v květnu meziročně rozrostly přibližně z 1,2 % na 1,9 %. Rychlý odhad na konci tohoto týdne učinil Eurostat. Evropská centrální banka se snaží o udržení inflace těsně pod 2 %. Ve zmiňovaném odhadu není náčrt inflace pro EU nebo pro konkrétní země.

K takovému nárůstu v květnu v eurozóně pomohly zejména ceny energií. Obecně totiž jejich cena zdražila až o minimálně 6 % oproti loňskému roku. Zvýšení cen se netýkalo pouze energií, ale postihlo i potraviny, alkohol a tabák, až o 2,6 %. Cena služeb stoupla o 1,6 %. Co se týče průmyslových výrobků, jejich cena je vyšší jen nepatrně.

Právě ECB, Evropská centrální banka, je s vývojem inflace v eurozóně nadmíru spokojená. Analytici se shodují, že by do konce roku 2018 mohla ukončit program nákupu státních dluhopisů, kterému se odborně říká kvantitativní uvolňování. V situaci, kdy byla inflace v eurozóně u nuly, ECB souhlasila s investicemi do ekonomiky.

Z posledních údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že inflace za duben zrychlila na 1,9 % z 1,7 %, což je hodnota z března tohoto roku.

Příspěvek Evropská centrální banka chce udržet inflaci v eurozóně pod 2 %. pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme