Britská královna Alžběta II. nebo americký ministr hospodářství. I tito lidé využívají výhod offshorových společností.
Paradise Papers, dokumenty odhalující různé finanční machinace mezi velkými firmami a světovými politickými osobnostmi a politickým světem. Z těchto dokumentů vyplývá, že systém daňových rájů je úzce propojen s velkými korporacemi a politikou.
V Paradise Papers se jedná se o únik 13,4 miliónů dokumentů, přičemž za zdroj těchto zmizelých dat jsou považovány dvě offshore společnosti s názvy Appleby, která sídlí na Bermudách a Estera působící v Singapuru. Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů přišlo s informací, že mezi asi 7 milióny dokumenty jsou e-maily, smlouvy a bankovní výpisy týkající se 25 tisíc společností, které jsou úzce spjaty s lidmi po celém světě, konkrétně asi ze 180 zemí, z období od roku 1950 do roku 2016.
Mezi nejznámější patří kauza amerického ministra hospodářství Wilbura Rosse, který má obchodní vazby se společností Navigator Holdings Ltd. sídlící na Marshallových ostrovech. Britský server BBC uvedl, že si firma ročně přijde na milióny korun prodejem ropy a plynu firmě Sibur v Rusku, kterou vlastní manžel nejmladší dcery ruského prezidenta Putina. Paradoxní je, že sankce Spojených států vedou ke dvěma akcionářům této společnosti. Tyto sankce byly na Rusko uvaleny ve spojitosti s anexí Krymu před třemi lety. Ross si přesto dokázal udržet moc v Navigator Holdings díky několika společnostem na Kajmanských ostrovech. První investice jeho podniku WL Ross&Co se prý uskutečnila v roce 2011. Jeho mluvčí ovšem odmítá, že by se Ross někdy s akcionáři potkal. Tyto dokumenty ovšem odkrývají pravdivý fakt, že Ross zatajil své obchodní vztahy s rodinou ruského prezidenta Vladimíra Putina. Navíc to dokazuje vazby administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa na Rusko.
Obrovské bum způsobily také materiály britské královny Alžběty II. Paradise Papers totiž ukazují, že z jejího soukromého majetku bylo vloženo do offshorových fondů na Kajmanských ostrovech a na Bermudách asi 13 miliónů dolarů. Server BBC nicméně podotýká, že se britské království nedopustilo ničeho trestného. Rovněž neexistují důkazy o tom, že by anglická královna neplatila daně.
Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku se České republiky údajně týká kolem 12 060 dokumentů. Necelých 100 dokumentů z Paradise Papers je spojených s advokátem Josefem Brožem, který je úzce spjat s bývalým ředitelem energetické společnosti ČEZ. V Paradise Papers se hovoří také o obchodníkovi se zlatem Kamilovi Braxatorovi a jeho ženě Ireně. Databáze Českého centra pro investigativní žurnalistiku poukazuje rovněž na firmu Appian, dále o kauze Viktora Koženého z minulosti, nebo Poštovní banky a Kajmanských fondů. Nejbohatší žena v Česku podle časopisu Forbes Jitka Cechlová Komárková údajně nabyla největších zisků v době dělení holdingu KKCG rodiny Komárkových. Je jednou z mála žen, která je v dokumentech zmiňovaná.
Mezi významnými zahraničními osobami, které Paradise Papers zmiňují, jsou poradce kanadského premiéra Stephen Bronfman, jordánská královna Núr nebo litevský europoslanec Antanas Guoga. V Kanadě se tak premiér Justin Trudeau pohybuje na tenkém ledě, jelikož se zaměřuje na boj proti offhorovým společnostem, zatímco jeho poradce Stephen Bronfman patří k boháčům, protože po dobu dvaceti let přesouval do daňových rájů milióny dolarů z rodiny bývalého kanadského senátora Lea Kolbera.
Únik dokumentů zahrnuje také fotbalovou Premier League. Polovina akcií Evertonu patří již přes rok Farhadovi Moshirovi, který prodal své akcie Arsenalu. Akcie Evertonu nekoupil, ale dostal darem od ruského oligarchy Ališera Usmanova, který překvapivě vlastní 30,4 procenta akcií Arsenalu.
Z těchto zpráv vyplývá, že je důležité si pečlivě vybrat toho správného partnera pro offshorové aktivity. Nepodnikejte s re-sellerem. Svěřte správu svých offshorových společností registračnímu agentovi, kterým jsme třeba my v Parker&Hill.
Příspěvek Britská královna Alžběta II. nebo americký ministr hospodářství. I tito lidé využívají výhod offshorových společností. pochází z Parker & Hill