Blockchain představuje revoluci, říká ředitel Rockaway Capital Viktor Fischer
Hodnota nejznámějších digitálních měn od začátku roku klesla o více než 60 %. Přesto se najdou noví investoři. Ředitel blockchainové divize skupiny Rockaway Capital Viktor Fischer se letošním poklesem nehodlá zabývat. Jeho firma se snaží myslet více do budoucna. Je přesvědčený, že technologie blockchainu má sílu změnit fungování světa. Rád by ve státech zachoval centrální banky a vládu a do toho by využil blockchainu.
Rockaway Blockchain si v současné době vybírá hlavně infrastrukturní projekty. Cílem je urychlit blockchain. Cizí jim nejsou ani kryptoměny. Za primární ovšem firma považuje infrastrukturu, na které budou vznikat konkrétní aplikace. Fischer si to představuje tak, že vývojáři řádně naprogramují aplikace na blockchainu. U nás v Česku se již programuje, například ethereum, o kterém se bude prezentovat na konferenci Ethereum Devcon letos v říjnu. Fischer hodlá vybudovat aplikace jak v podnikové sféře, tak ve vládní oblasti. Domnívá se, že tyto aplikace na blockchainu mohou rapidně snížit náklady.
Je ale pravdou, že ve státní správě musí být jasně stanoveno, kdo je těžař. Kupříkladu dvě nejrozšířenější kryptoměny, bitcoin a ethereum, lidé „těží“ s cílem si vydělat peníze. Výsledkem je zřejmá decentralizace. Je tedy na zvážení, jak by měla taková státní aplikace vypadat. Podle Fischera existují dvě varianty. Buď bude blockchain soukromý nebo šifrovaný. Je toho názoru, že by státní správa mohla být vyplácena na bázi „private-public partnership“. Pro vysvětlenou to znamená, že konkrétní soukromá firma si vytvoří kvalitní korporátní blockchain, který ufinancují obyvatelé. Stát poté vystupuje spíše jako garant řešení s přístupem k údajům. Fischer doslova říká, že „zmiňovaná firma může navíc vystupovat v roli subjektu, který má vliv na nabídku „mincí“, jež daný blockchain používá.“
Příspěvek Blockchain představuje revoluci, říká ředitel Rockaway Capital Viktor Fischer pochází z Parker & Hill