Konec intervence dává zelenou dluhopisům, zejména těm korporátním

Česká koruna po 3,5 letech vůči euru zaujímá silnější pozici. Skončily totiž intervence České národní banky. Nejreálnější odhady uvádí, že si běžný občan během prvních pár měsíců změny nevšimne, překvapení dorazí nejspíš v období Vánoc, kdy hodně lidí chodí nakupovat, například, do Drážďan. Kurz by tou dobou mohl být 26 korun za euro. Občané tak můžou ušetřit až 500 Kč.

Letní dovolená v letošním roce pak představuje zhruba 25 korun za euro. Po bližších počtech se dá obecně říct, že jedna rodina o 4 členech ušetří i 4 tisíce. Bývalý šéf České spořitelny Pavel Kysilka zdůrazňuje, že rovnovážný kurz koruny se stále posouvá. V létě příštího roku by mohl spadnout na 23 korun za euro. S tím by souvisely levnější letenky, zájezdy i dostupnější elektronika. Jelikož koruna naopak posiluje vůči dolaru.

Odborníci ovšem varují, že odhady Centrální banky nemusí být 100 %. ČNB připouští, že pokud bude koruna posilovat příliš rychle, dojde k umělému zastavení na 25 korunách za euro. Guvernér banky Jiří Rusnok si myslí, že klidně může dojít k oslabení koruny i přes výborný stav české ekonomiky. Dodává, že stav koruny nelze přesně odhadnout a určit.

Primárně se centrální banka zajímala o inflaci. Za posledních pět let se jedná o nejvyšší hodnotu 2,5 %, což neodpovídá úrokovým sazbám na běžných nebo spořicích účtech v bankách. Ještě v letech 2014-2016 se místy objevovala deflace, jednu dobu nešla výš než 1 %. Úrok byl 0,3 %.

V současné době přestává být 3 až 4% stavební spoření atraktivní vzhledem k narostlé inflaci, fondy jsou příliš drahé a na akcie je málo času. Řešením jsou dluhopisy. Je sice pravdou, že státní dluhopisy ztrácí na kráse, dopředu se ovšem dostávají korporátní dluhopisy. Ty nevydává stát, ale firmy investorům nabízející za jejich peníze 9,1 %, což se zdá být spravedlivé a atraktivní. Odhady ukazují, že právě korporátní dluhopisy uhranou čím dál více lidí do budoucna.

Příspěvek Konec intervence dává zelenou dluhopisům, zejména těm korporátním pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme