Akcie Synbiolu i Agrofertu jsou ve svěřenských fondech

Manželka premiéra Andreje Babiše Monika Babišová odešla z představenstva společnosti Imoba. Ta je v současné době spravovaná svěřenskými fondy. Imoba je součástí skupiny SynBiol. Do února minulého roku bylo na seznamu jediné jméno akcionáře, a to Babišovo. Vzhledem k různým podezřením z možného střetu zájmů se premiér rozhodl vložit akcie jak SynBiolu, tak holdingu Agrofert do svěřenských fondů. Z výroční zprávy Imoby vyplývá, že hodnota majetku byla loni zhruba ve výši 8,5 miliardy korun.

Ofiicální prohlášení Moniky Babišové lze najít ve Sbírce listin, kterou Imoba zveřejnila. Premiérova manželka spolu s ostatními zarytě mlčí ohledně důvodu jejího odstoupení

Imoba mimo jiné vlastní projekt Čapí hnízdo, se kterým jsou neustále problémy. Babišová z funkce odešla dobrovolně v květnu. Na výstavbu farmy získal Babiš dotaci v hodnotě 50 milionů korun. Regionální rada regionu střední Čechy po Imobě požadovala navrácení této částky. Na vysvětlenou Čapí hnízdo prý před 10 lety neoprávněně čerpalo evropskou dotaci pro malé a střední firmy. Spekuluje se, že už tehdy farma patřila do holdingu Agrofert. Oficiálně se jeho součástí stala o šest let později v roce 2014, kdy si pod svá křídla farmu vzala Imoba.

Pro Imobu jako takovou zůstává vše při starém. Zlom by nastal ve chvíli, kdy by si Babiš začal vybírat nástupce do funkce své ženy, tím by měl nad korporací neustálou kontrolu. Podle právníků by se tak skutečně dopustil střetu zájmů.

Příspěvek Akcie Synbiolu i Agrofertu jsou ve svěřenských fondech pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme