Zahraniční dluh ČR je nejvyšší v historii

Česká republika dosáhla nejvyššího zahraničního dluhu v historii. Na konci minulého roku sčítal 4,37 biliónu korun. Meziročně se tak jedná o nárůst o 875 miliard. V pátek na webových stránkách České národní banky viselo oznámení, že dluh vůči cizině narostl na 86,7 % HDP.

Je ale důležité podotknout, že tento zahraniční dluh stoupal již delší dobu. Z dostupných informací vyplývá, že jen od roku 2009 narostl téměř na dvojnásobek. Soukromý sektor v zahraniční zadluženosti zabírá slušné místo, až 72,4 %. Zbytek připadá na veřejný sektor zahrnující dluhy vládního sektoru, subjektů s účastí státu a rovněž dluhy soukromých činitelů, za které ručí vláda. Zbývajících 9,3 % dluhu tvoří závazky ČNB s jinými orgány. Zmiňovaný vládní sektor v celkovém zahraničním dluhu zodpovídá za 18,3 %. Navíc došlo ke snížení držby korunových dluhopisů neobčany, kteří ony zahraniční půjčky splácí o něco dříve.

Podle ekonoma Cyrrusu Lukáše Kovandy jde o nejvýraznější nárůst zahraničního dluhu od roku 1997, a to o 25 %. Myslí si, že zadluženost v takové míře způsobil hlavně konec intervencí ČNB loni na jaře.

Vysvětluje, že „centrální banka při obraně české měny nakupovala za nově vytvářené koruny od spekulantů eura. Šlo často o zahraniční subjekty, které získané koruny ukládaly tak či onak u českých bank. Tyto vklady cizinců v tuzemských bankách se zásadně promítly do enormního nárůstu zahraniční zadluženosti ČR.“ Naštěstí došlo k mírnému zmenšení onoho zadlužení, když se podařilo splatit část těchto zahraničních vkladů. Kovanda doufá, že se v příštích letech bude dluh ještě snižovat spolu s odlivem spekulativního kapitálu.

Příspěvek Zahraniční dluh ČR je nejvyšší v historii pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme