Za ruský plyn pouze v rublech

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu 23. března oznámil, že za ruský plyn, který je dodávaný do zemí, které jsou vůči Moskvě považovány za nepřátelské, bude muset být placeno v rublech. Změnu odůvodnil především ekonomickými sankcemi, které byly na Rusko uvaleny a které zapříčinily ztrátu důvěry ve vzájemných mezinárodních vztazích. V rámci rekapitaluce si připoměňme, že za nepřátelské země, považuje ruská vláda od začátku března 48 států. Mezi nimi jsou všechny členské země EU, USA, Japonsko, Švýcarsko nebo také Norsko.

Putin dále instruoval vládu a centrální banku, aby do jednoho týdne vyřešily, jak efektivně přejít z dolarových a eurových plateb na platby v ruské měně. Státem kontrolovaný energetický gigant Gazprom pak bude muset odpovídajícím způsobem upravit smlouvy o dodávkách plynu svým odběratelům.

Jeden z největších evropských odběratelů ruského plynu, Německo, se už proti ohlášené změně vymezilo a nařknulo Rusko z porušení smluvních ujednání. Spolu s dalšími evropskými partnery plánuje německý ministr hospodářství nové platební podmínky negovat a na hru ruského prezidenta nepřistoupit. Je však otázkou, zda země, která stále odebírá 50 % veškerého svého plynu právě z Ruska, bude mít dostatečný prostor k vyjednávání.

Příspěvek Za ruský plyn pouze v rublech pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme