Rubl nestačí – od sympatizantů hodlá Rusko přijímat i domácí měnu a bitcoin
Ve čtvrtek jsme Vás informovali o ruské reakci na mezinárodní sankce (připomeňte si zde). V kostce se jedná o snahu Ruska přinutit „nepřátelské země“, tedy ty, které uvalily na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu sankce, aby samy byly nuceny nakupovat rubl. Tím se totiž jednak dostávají do Ruska devizové hodnoty (velké zahraniční měny, zejména americký dolar), jednak roste kurz rublu.
Jak se ale Rusko postavilo k zemím nikoli nepřátelským, tedy těm, které na Rusko žádné sankce neuvalily a tváří se, že invaze neexistuje (popřípadě „jsou znepokojeny“)? Při zasedání ruské Státní dumy byla jmenovitě řeč o Číně a Turecku. Oběma zemím bude umožněno hradit své závazky jak v rublech, tak domácích měnách, tedy v lirách a jüanech. Přinejmenším v případě Turecka se vzhledem k tamější vysoké míře inflace z ekonomického pohledu jedná o podivný krok. Uvažme, že se turecká lira za poslední rok propadla dokonce násobně více než ruský rubl a to už je co říci. Lze však dovodit, že chce Rusko dát svým partnerům najevo, že jim má za jejich sympatie co nabídnout.
Kromě domácích měn spřátelených zemí uvažuje Rusko také o přijímání bitcoinu od nikoli nepřátelských zemí. Důvod přijímání tohoto aktiva je ovšem odlišný. Kromě faktické nedotknutelnosti sankcemi jde především o to, že je bitcoin vnímán jako aktivum s vysokým růstem, a to i při zohlední dramatických výkyvů. Rusko tak akumulací většího množství bitcoinu hodlá opět podpořit příznivý vývoj kurzu své měny.
Příspěvek Rubl nestačí – od sympatizantů hodlá Rusko přijímat i domácí měnu a bitcoin pochází z Parker & Hill