Úmrtí v rodině může představovat finanční katastrofu, varují odborníci

Smrt v rodině nepřináší jen truchlení a bolest, ale mnohdy i značné finanční problémy. Mezi ně patří výrazný propad příjmů a současně prudký nárůst výdajů, což vede k nouzi s penězi. Ročně až sto tisíc rodin v České republice upadne do sítě ekonomických problémů.

Kritické jsou především první čtyři měsíce po úmrtí blízké osoby. Čeká se jednak na vyřízení pozůstalosti, dále na žádosti o sociální podporu či vdovský důchod. Nejvíce smrt rodinného příslušníka finančně poznamená rodiny seniorů. V případě, že dva důchodci jsou zvyklí žít ze dvou spojených důchodů, ze kterých zaplatí nájem, jídlo a léky, dokáží vyžít. Statistiky ukazují, že dva průměrné důchody pokryjí až 89 % výdajů seniorské rodiny, což znamená, že takovým starším lidem ještě zbydou i volné peníze.

Jakmile ale dojde k úmrtí partnera s vyšší penzí, musí si pozůstalý vystačit náhle s 9 000 svého důchodu, než si vyřídí vdovský důchod. Než si vyřídí sociální pomoc a dědické řízení, ocitne se ve finanční tísni. Do toho všeho bude vdovec nebo vdova platit výdaje za pohřeb. Často se stává, že se tito starší penzisté musí odstěhovat do levnějšího nájmu, což podle psychologů pro lidi po 70 představuje zvýšení stresového indexu. Úmrtí ekonomicky postihují včetně domácností starých lidí ještě dvojice žijící bez úředního papíru, tudíž nesezdané páry. Nenáleží jim žádný vdovecký či vdovský důchod. V nejhorší možné situaci se údajně ocitají ženy po úmrtí muže, které pobíraly rodičovský příspěvek a delší dobu nechodily do práce.

Finanční poradce František Macháček proto české občany nabádá k tomu, aby spřádali na “horší časy“ a měli nějaké peníze v záloze. Jen obřadní síň v Praze může vyjít na 18 000 Kč. Do výdajů na pohřeb se nepočítá jen síň, ale i hrobové místo. Dohromady se částka může vyšplhat až na 50 tisíc korun. Tzv. nárok na pohřebné od státu se vyplácí jen těm osobám, které vypravily pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo rodiče nezaopatřeného dítěte. Příspěvek činí 5 000 Kč.

Příspěvek Úmrtí v rodině může představovat finanční katastrofu, varují odborníci pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme