Ubývá bytů k pronájmu nad 70 metrů čtverečních

Není žádným překvapením, že za současné základní úrokové sazby ČNB a od ní odvislé ceny hypoték roste počet lidí, kteří upřednostní nájem. Současně vzhledem k růstu cen energií, ale i obecné inflaci a růstu životních nákladů, rostou i ceny nájmů. Ty se meziročně zvýšily o 11 %, v Praze o více než 15 %.

Jev, který už ovšem není tak předvídatelný, je dopad poptávky po nájemních bytech na jejich zásobu. Je otázkou, zda odborníci byli schopni predikovat intenzitu ztenčování zásoby dostupných bytů; faktem ale zůstává, že zejména bytů nad 70 metrů čtverečních v krajských městech je nyní znatelně méně. Konkrétně v Praze klesl počet větších nájemních bytů meziročně na necelé dva tisíce, tedy o polovinu. V krajských městech se pokles nabídky větších bytů obecně pohybuje okolo 30 % nebo výše, stále se ale jedná o nezanedbatelnou změnu v celkové zásobě dostupných bytů.

Vzhledem k růstu cen i tenčící se zásobě bytů je pravděpodobné, že ceny nájmů porostou přinejmenším do konce roku i nadále. Dle odborníků by mělo jít o nárůst ve výši až 5 %. Jelikož nelze předpokládat pokles zájmu o nájemní byty, je pravděpodobné, že vzniklý tlak ponesou na svých bedrech především mladí lidé, kteří budou stále více vyhledávat cenově dostupnější spolubydlení.

Příspěvek Ubývá bytů k pronájmu nad 70 metrů čtverečních pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme