Státní rozpočet zaznamenal historicky nejvyšší schodek

Schodek České republiky

Státní rozpočet zaznamenal největší schodek ve své novodobé historii. V tuto chvíli jeho hodnota přesahuje 90 miliard korun. Ke konci letošního roku pak vláda očekává schodek ve výši zhruba 300 miliard korun. Za samotný duben hodnota schodku vzrostla o 46 miliard korun. Oproti roku 2009, kdy vrcholila celosvětová finanční krize, je propad rozpočtu větší o 35 miliard. Jaká bude konečná podoba této hodnoty však dosud není zcela jasné, vše jsou zatím pouhé odhady.

Je však samozřejmé, že jsou tyto hodnoty odrazem současné celosvětové pandemické krize. Na výši tohoto schodku se tak například podílelo odpouštění odvodů živnostníkům, odklad platby daně z příjmu či zvýšení objemu vyplácených sociálních podpor. Stát se zároveň snaží ujistit občany, že se rozhodně nechystá plošně snižovat platy či omezovat sociální dávky. To vše s jasným cílem. Udržet spotřebitelovu (ale i podnikatelovu) nákupní morálku. Pro ekonomiku není totiž nic horšího, než snižování objemu peněz v oběhu.

Stát tak přijímá dnes a denně další opatření s cílem nejenom udržet, ale zároveň i nastartovat ekonomiku. Jedním z posledních kroků je stav, kdy vláda slíbila uhradit polovinu nájmu podnikatelům, které postihla koronavirová krize. Celková podoba nájemného by pak měla vypadat tak, že 50 % zaplatí stát, 30 % pronajímatel (tudíž sníží nájemné) a zbylých 20 % samotný nájemce.

Dalším příkladem může být tzv. šrotovné. V rámci něho totiž stát dočasně může přispívat osobám při pořízení nového automobilu. Cíl je jasný, tj. navrátit stav automobilového průmyslu (který u nás zaměstnává tisíce lidí) do předkrizového období. Mělo by se tedy jednat o opatření dočasné. Tato pomoc je zatím ve fázi svého projednávání. Další státní pomocí pak má být snížení daně za poskytnutí hotelových a ubytovacích služeb o 10 %. Rovněž se také počítá s odkladem EET až do konce roku.

Příspěvek Státní rozpočet zaznamenal historicky nejvyšší schodek pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme