Jaký bude skutečný propad HDP České republiky?

Propad HDP

Ekonomika České republiky se má dle odhadu Evropské komise připravit na tvrdý propad HDP. Dle současných odhadů letošní celkové HDP sníží o zhruba 6,2 %, což odpovídá většímu propadu než v době, kdy vrcholila celosvětová ekonomická krize, tj. v roce 2009. Podoba tohoto čísla se samozřejmě může nadále měnit, a to oběma směry. Jeden z těch negativnějších odhadů hovoří dokonce o hodnotě propadu kolem 11 %.

Důvod je jasný, celkový propad poptávky a vládní restrikce, to vše na pozadí krize kolem pandemie COVID-19. Očekává se tak i značný propad investic o zhruba 15 %, či soukromé spotřeby o cca 4,5 %. Ekonomika by se měla ve své celkové podobě začít zlepšovat v roce 2021, neočekává se však, že se hned vrátí na úroveň roku 2019. Dle Mezinárodního měnového fondu bude pak celkový propad české ekonomiky pohybovat kolem hodnoty 6,5 %, přičemž příští rok se očekává její růst o zhruba 7,5 %.

Odhad dle České národní banky pak hovoří o letošním poklesu ve výši zhruba 8 % a nárustu v příštím roce o zhruba 4 %. Samotná ČNB pak snížila současnou základní úrokovou sazbu na 0,25 %. Od této hodnoty se pak odvíjí úrokové sazby poskytované komerčními bankami. Vzhledem k faktu, že realitní či hypoteční trh jsou současnou krizí zasaženy opravdu znatelně, jedná se o jasný impuls ČNB směrem k co nejvyšší možné redukci dopadu pandemie COVID-19 na aktuální trhy. Objevují se však názory, že takové intervence mohou trhu spíše uškodit. Jaký bude skutečný výsledek těchto opatření tak ukáže několik následujících měsíců.

Příspěvek Jaký bude skutečný propad HDP České republiky? pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme