Salvadorská národní banka se připravuje na zavedení bitcoinu coby zákonného platidla

V dubnu jsme Vás informovali o iniciativě Salvadoru, směřující k zavedení bitcoinu coby zákonného platidla (připomeňte si zde). V mezičase zákon prošel, k formálnímu přijetí kryptoměny má dojít 7. září. Jak bylo v citovaném článku zmíněno, malý středoamerický státeček pro nás není zajímavý ani tak kvůli dopadům na mezinárodní obchod, ale kvůli tomu, že myšlenku kryptoměny coby zákonného platidla, tj. měny postavené naroveň státní měně (tradičnímu zákonnému platidlu), hodlá uvést v život jako vůbec první stát. Pokud se totiž salvadorský model osvědčí, lze očekávat jeho přijímání ostatními (nejen středoamerickými) státy.

Salvadorská centrální banka nyní prostřednictvím vydání návrhů dvou podzákonných právních předpisů poskytla určitý vhled do problematiky nakládání státního aparátu s bitcoinem coby zákonným platidlem. Prvním zajímavým prvkem je řešení otázky bitcoinových peněženek. Původně se hovořilo o oficiální peněžence, poskytované státem. Od tohoto centralizačního kroku se v návrzích ustoupilo. Uživatelé bitcoinu si budou moci zvolit peněženku (a poskytovatele) dle svého uvážení – poskytování peněženek však bude, stejně jako poskytování dalších finančních služeb, podléhat licencování salvadorské centrální banky.

Součástí užívání bitcoinu coby zákonného platidla bude také extenzivní KYC. Z uvedeného vyplývá, že uzákonění bitcoinu coby zákonného platidla se bude dít na úkor benefitu anonymity, který s kryptoměnami bývá spojován. Tento benefit však není primárním účelem, proč Salvador celou inovaci zavádí.

Příspěvek Salvadorská národní banka se připravuje na zavedení bitcoinu coby zákonného platidla pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme