S růstem cen porostou i důchody

Kvůli stále rostoucí inflaci čeká Českou republiku v příštím roce mimořádné zvýšení důchodů. Zatím co vláda v létě prosadila návrh na zvýšení důchodů pomocí tzv. běžné valorizace, nyní to vypadá, že kvůli stále rostoucím cenám bude nutné přistoupit i k valorizaci mimořádné.

Valorizace důchodů určuje změnu (růst) výše důchodu v důsledku inflace. Důchod by se měl tedy procentuálně zvýšit stejně jako cena zboží a služeb v daném období. Valorizace se kromě starobního důchodu týká i ostatních důchodů vyplácených v Česku, tedy vdovského/vdoveckého, sirotčího i invalidního. Valorizace důchodů v ČR je upravena v zákonu o důchodovém pojištění.

Zákon o důchodovém pojištění uvádí, že mimořádně se důchody zvyšují tehdy, pokud růst cen dosáhl alespoň pěti procent. Přidání následuje pátý měsíc po měsíci, v němž zvyšování cen překročilo pětiprocentní hranici. Pokud by se přes ni spotřebitelské ceny dostaly v lednu, od června by se důchody měly mimořádně zvýšit. Kabinet má nařízení vydat do 50 dnů po skončení měsíce s aspoň pětiprocentním cenovým růstem.

Příspěvek S růstem cen porostou i důchody pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme