Rodinné firmy si v Česku vedou velmi dobře. Většina z nich vidí budoucnost pozitivně.

Majitelé českých rodinných firem jsou nadmíru spokojení, jelikož celých 86 procent z nich vnímá budoucnost rodinného podnikání velmi přívětivě. Za poslední rok si 83 procent z nich přišlo k vyššímu obratu. Problémem ovšem zůstává nedostatek zaměstnanců. Průzkumem se zabýval Evropský barometr rodinných firem KPMG a asociace European Family Businesses, tedy evropská federace zastupující malé, střední a velké rodinné firmy.

Jedná se o šestý ročník Evropského barometru, do kterého se zapojilo 1100 podniků z 26 zemí světa. Ve většině případů mají oslovené podniky na 250 zaměstnanců, a téměř ¾ z nich jsou ze 100 procent vlastněny rodinnými příslušníky. Skoro 80 procent společností v průzkumu na trhu fungují přes 20 let.

Obecně se dá říci, že si rodinné podniky vedou o poznání lépe než v minulém roce. Dvě třetiny z nich zvýšily obrat, až o 6-25 procent. Hlavní roli hraje zejména větší poptávka (51 %) a optimalizace produktů (37 %). Firmy chtějí tyto tržby investovat zpět do základní činnosti a do náboru a školení zaměstnanců. Celá polovina těchto společností posílila své aktivity v zahraničí.

Na nedostatek kvalifikovaných lidí si stěžuje až 43 procent evropských firem, v tuzemsku je to dokonce 66 procent. Je známo, že ve špatných dobách tolik nepropouští, a mají statisticky vysokou retenci zaměstnanců, přesto je shánění schopných lidí problém. Podle partnera odpovědného za služby pro rodinné firmy KMPG tyto podniky nabízí absolventům škol otevřenou firemní kulturu a pevné hodnoty. Jako klíčové vnímají připravit následníka na převzetí firmy, u nás je to důležité pro 69 %. Na druhém místě stojí komunikace mezi generacemi, 63 %. Za třetí oblast považují čeští majitelé takových firem rovnováhu mezi zájmy rodiny a byznysu, a to 57 %. Z dostupných informací vyplývá, že si čeští zástupci rodinných firem vedou mnohem méně eurofilně. Pouhá čtvrtina z nich touží po silnější integraci.

Příspěvek Rodinné firmy si v Česku vedou velmi dobře. Většina z nich vidí budoucnost pozitivně. pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme