Realitní trh zaznamenává znatelný propad

Realitní trh zaznamenává znatelný propad.

Trh s realitami v tuto chvíli stagnuje. Situaci na něm totiž komplikuje připravované zrušení daně z nabytí nemovitosti. V tuto chvíli pořád není zcela jasné, zda daň z nabytí nemovitosti skutečně zrušena bude. Kupující proto vyčkávají s koupí do chvíle, kdy bude situace jasnější. Dle odhadů makléřů tak až 80 % všech kupujících s pořízením nemovitosti v tuto chvíli otálí, což má negativní dopady na realitní trh.

Zrušení daně z nemovitosti, která každoročně přinese do státního rozpočtu 13-14 miliard korun, totiž naráží na vzájemnou neshodu jak v rámci jednání vládní koalice, tak Národní ekonomické rady vlády. Kritici návrhu na zrušení daně totiž zdůrazňují, že v období, kdy je potřeba řešit likviditu měny, není příhodná doba k přistoupení ke zrušení daně. Podporovatelé návrhu však naopak celou situaci vítají s ohledem na oživení stávajícího stavu na realitním trhu, jež od počátku koronavirové krize zaznamenal poměrně razantní propad.

Krize, která postihla realitní trh, se očekávaně odrazila v mnoha dalších oblastech. Jedním z nich je i oblast trhu hypotečního a úvěrového. V březnu letošního roku totiž celkový počet poskytnutých hypoték zaznamenal propad o zhruba čtvrtinu celkové sumy oproti měsíci předcházejícímu. S touto skutečností přímo souvisí i propad objemu poskytnutých finančních prostředků.

Navzdory sníženým úrokovým sazbám centrální banky (2x až na jedno procento) úroveň hypotečních úroků spíše rostla. Úroky se tak pohybovaly kolem 2,5 %. Banky také v tuto chvíli půjčují menší objem peněz v poměru k ceně zastavěné nemovitosti. Vzhledem k současné krizi se totiž bojí, že jejich klienti mohou přijít o zaměstnání, a tak ztratit schopnost úvěr splácet. Jedná se tak ze strany bank o obezřetný postup.

Propad trhu však zatím nejspíš není na svém vrcholu. V příštích měsících by hodnota propadu mohla vyšplhat na 50 %. Jak se nakonec celá situace vyvine závisí na trvání a přísnosti vládních opatření přijatých v souvislostí s panedmií COVID-19.

Příspěvek Realitní trh zaznamenává znatelný propad pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme