Plynový plán B
Už od konce února Vás průběžně informujeme nejen o ekonomických dopadech ruské invaze na Ukrajinu. Jedním ze souvisejících témat je také pověstná hrozba „utahování kohoutků“. Bylo tedy třeba urychlit řešení otázky energetické závislosti na Rusku, která se v situaci posledních šesti týdnů ukázala být nebezpečnější, než se doposud zdálo.
Jako potenciální nový dodavatel zemního plynu se nyní jeví Sultanát Omán. Nejvýchodnější ze států Arabského poloostrova sice není členem OPEC, tedy organizace států vyvážejících ropu, u nichž by se především dal očekávat zájem o spolupráci v tomto odvětví, alespoň tedy za správnou cenu; přesto však Omán produkuje dostatek ropy a zemního plynu na to, aby zahájil s ČR jednání o spolupráci.
Konkrétně se jedná o zkapalněný zemní plyn (LNG), který je díky několikasetnásobně nižšímu objemu oproti obvyklému skupenství mnohem snazší přepravovat. Jedná se také o alternativě, v rámci níž by ČR investovala do své vlastní výrobny zkapalněného zemního plynu přímo v Ománu a dohlížela pak i na dopravu paliva do ČR. V takovém případě není vyloučeno ani přizvání soukromého investora. V souvislosti s jednáním o LNG také probíhají jednání o těžbě nerostných surovin, zejm. zlata, mědi, uranu a sklářských písků.
Příspěvek Plynový plán B pochází z Parker & Hill