Nájmy zdraží až o 30 %

Téměř třináctiprocentní inflace, ceny nemovitostí, částečné omezení dostupnosti hypoték (psali jsme zde) i úroková sazba, se kterou se nyní hypotéky poskytují. Tyto faktory o samotě nahrávají zvyšování zájmu o nájmy namísto osobního vlastnictví nemovitostí, které Češi tradičně preferují. Jelikož výstavba vzhledem k vypořádání se s následky koronavirového ochromení ekonomiky nepostupuje dostatečně rychle, aby tuto poptávku uspokojila, logicky se zvyšuje i cena nájemného.

Nyní, v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině, ovšem nájmy zřejmě ještě o něco podraží. Důvodů je několik. Nezanedbatelná část zaměstnanců v oboru stavebnictví pochází z Ukrajiny. Vzhledem k jejich povolání do války tedy v ČR ubylo potřebné pracovní síly, což zpomaluje výstavbu nových i rekonstrukci starších nemovitostí. Zároveň lze předpokládat, že nadpoloviční většina válečných uprchlíků v ČR zůstane – uvažme, že v řadě případů se nebudou mít k čemu vrátit. I přesto, že řada z nich nalezla nebo nalezne ubytování jinde než v klasickém nájmu (solidární domácnost, obecní byt), očekává se stále nárůst poptávky po nájemním bydlení o dalších 20 %.

Z dat OECD vyplývá, že obytné nemovitosti v ČR, které jsou v tuto chvíli prázdné, by postačily k uspokojení poptávky. Lze ale předpokládat, že cena nájmů poroste do té doby, než se jejich majitelům vyplatí je pronajmout. Odborníci očekávají nárůst přibližně o 30 %

Příspěvek Nájmy zdraží až o 30 % pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme