Platby na telefonní číslo

V polovině letošního roku jsme Vás informovali o chystané novince ve světě platebních služeb – možnosti využití telefonního čísla namísto čísla účtu v platebním styku (připomeňte si zde). Česká bankovní asociace, která nyní s bankami a ČNB jedná o podrobné specifikaci služby, poskytla o připravované službě přesnější údaje.

Stěžejním prvkem služby bude centrální databáze, vedená ČNB, umožňující rychlé a závazné ověření spojení mezi telefonním číslem, zadaným při provádění platby a číslem účtu zamýšleného příjemce. Skeptické oko v tomto mechanismu snadno odhalí zjevný potenciál pro selhání lidského faktoru – co když se odesilatel platby upíše v telefonním čísle, popř. jej chybně zkopíruje? Některé banky mají v úmyslu jít v propojení telefonního čísla a internetového bankovnictví ještě dál. Mluvčí Monety uvádí, že banka má v úmyslu na základě výslovného souhlasu propojit seznam telefonních kontaktů s aplikací internetového bankovnictví (podobně, jako to dělají chatovací aplikace typu WhatsApp) a fakticky tak klientovi umožnit scrollování v adresáři a vložení telefonního čísla zamýšleného příjemce platby přímo z něj.

Zdá se vám tato služba jako bagatelní berlička? Bankám nikoliv – v tuto chvíli o ni mají zájem dokonce i banky, které nepodporují okamžité platby. Dle průzkumu z letošního března by o novou službu měla zájem přibližně polovina dotázaných. Kolik jich nakonec bude bychom se měli dozvědět v druhé polovině příštího roku, kdy banky hodlají službu spustit.

Příspěvek Platby na telefonní číslo pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme