OECD odhaduje v souvislosti s pandemií COVID-19 masivní pokles HDP
Makroekonomické dopady současné koronavirové krize budou enormní. A to nejenom pro národní, ale také globální ekonomiku. To jsou slova generálního tajemníka OECD. V tuto chvíli koronavirus způsobil větší ekonomické škody než poslední globální ekonomická krize. Rychlé navrácení ekonomik do období před pandemií je prý utopie.
Původní odhad OECD v oblasti celosvětového hospodářského růstu představoval necelá 3 %. Začátkem března pak z důvodu plného vypuknutí pandemie COVID-19 tuto hodnotu OECD upravila na 1,5 %. V tuto chvíli již hovoří o ekonomické recesi.
Očekává se globální propad HDP alespoň o 1 %. Dílčí dopady pak budou v různých zemích odlišné. Tvrdě by na koronavirovou krizi měly doplatit Spojené státy americké, kde se hodnota odhadu propadu HDP v tuto chvíli blíží 24 %, což představuje dvojnásobek největšího propadu HDP USA v historii, tj. období po konci 2. světové války.
Zatímco pro USA mohou být dopady velmi tvrdé, pro mnoho především zadlužených ekonomik mohou být fatální. Proto již vznikají fondy na pomoc ekonomikám směrem k zotavení se po celosvětové krizi. Např. OECD v tuto chvíli vyčlenila pro danou oblast fond, který zatím obsahuje zhruba 500 miliard dolarů. Očekává se však další jeho navýšení. Na evropské úrovni pak přislíbila znatelnou pomoc Evropská centrální banka, která své možnosti teprve představí. Předběžně se hovoří např. o oblastech bezúročných půjček či snižování úrokových sazeb.
Dle současných odhadů každý měsíc, který stát stráví v karanténě, povede k propadu jeho HDP o 2 %. V oblasti turistického ruchu se pak globální propad očekává dle příznivějších scénářů o zhruba 50 %. Dle scénářů méně příznivých pak až 70 %. A zatímco některé oblasti budou koronavirovou krizí takřka nedotčeny a jiné pouze dočasně zasaženy, pro určitou oblast služeb či výroby může znamenat tato celosvětová pandemie zánik podstatné části podniků a s tím spojených pracovních míst. Samozřejmostí zůstává, že čím déle budou trvat restrikce v oblastech ekonomiky či omezení volného pohybu, tím budou její dopady fatálnější.
Příspěvek OECD odhaduje v souvislosti s pandemií COVID-19 masivní pokles HDP pochází z Parker & Hill