Meme stocks – část druhá

Akcie GameStop

V minulém článku jsme psali o meme stocks a proč je prototypem tohoto typu akcií Tesla. Přijde Vám společnost nejbohatšího člověka planety přeci jen příliš seriózní na to, aby byla spojována s termínem, označujícím často bizarní a absurdní obrázkové vtipy?

V roce 2020 řada odvětví trhu trpěla a několik z nich si polepšilo (psali jsme v článku o stay-at-home-stocks). Do později jmenované skupiny v době, kdy se každý software, který jen trochu mohl, přesunul z pevných nosičů do digitální podoby, zcela jistě nepatřila americká distribuční síť počítačových her na pevných nosičích, GameStop. Akcie této společnosti byly proto hojně využívány k investiční strategii, zvané short-selling. Spočívá v tom, že investor si půjčí akcie nízké tržní kapitalizace, které prodá, přičemž očekává, že jejich tržní kapitalizace ještě klesne. Poté je zpět vykoupí (za nižší cenu) a vrátí jejich majiteli. Tato strategie je riskantní v případě, že tržní kapitalizace těchto akcií nečekaně vzroste – investoři velkých hedge funds s tímto rizikem ale počítají.

Širokou veřejností nekvalifikovaných investorů bývá tato strategie označována jako hazard na účet druhých – konverzační vlákno, o kterém bude řeč níže je ostatně označeno r/WallStreetBets. Na diskuzním fóru Reddit se jako blesk z čistého nebe zformovala iniciativa, která se strategií short-selling značně zamávala. Dav amatérských investorů (jen zmíněné konverzační vlákno má necelý milion členů) v krátké době investoval do akcií skomírajícího GameStop. Výsledek? Osmitisíciprocentní nárůst tržní kapitalizace za posledního půl roku, která tento týden přesáhla tržní kapitalizaci akcií Tesly. Investoři, kteří v rámci short-sellingu akcie GameStopu prodali, na nich od začátku roku přišli o 23,6 mld. USD. Jak dlouho se tyto Gamestonks, jak je nazval Elon Musk, který se dlouhodobě vůči short-sellingu vymezuje, udrží, není vzhledem k charakteristickým vlastnostem meme stocks jisté. Faktem ale zůstává, že síla davu udělala tento týden z akcií GameStop jedny z nejprodávanějších.

Příspěvek Meme stocks – část druhá pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme