Irsko podepíše globální dohodu o minimální sazbě daně z příjmu právnických osob
O záměru OECD stanovit minimální sazbu korporátní daně na 15 % a bojovat tak proti daňové optimalizaci těch největších firem, jsme vás informovali už několik měsíců nazpět. (Připomeňme si zde). Mezi ty nejhlasitější odpůrce plánované dohody patřilo i Irsko. Země, která svou vstřícnou daňovou politikou přilákala na své území tisíce firem z celého světa a také mimo jiné americké TECH giganty jako je Apple, Google, Amazon a Facebook.
Irský ministr financí Paschal Donohoe však ve čtvrtek 7. října 2021 informoval, že se irská vláda usnesla, že Irsko globální dohodu o reformě daně z příjmu právnických osob podepíše a zvýší tak svou daň z příjmu právnických osob na 15 procent. Ministr financí ve svém prohlášení zdůraznil, že si vláda zajistila souhlas od zahraničních partnerů alespoň na výjimce pro firmy s obratem nižším než 750 milionů EUR, kde sazba zůstane na 12,5 %.
Paschal Donohoe očekává, že dohoda OECD a nová minimální globální daňová sazba budou zavedeny v roce 2023 a společnosti dle něj tak budou mít dostatek času na přípravu nové daňové politiky.
Pro nadnárodní korporace (jako výše zmíněné) může změna o 2,5 % znamenat miliardy dolarů zaplacených na daních navíc a způsobit tak signifikantní zásah do jejich firemních rozpočtů. Je tedy otázkou, jak budou ty největší korporace na zvýšení sazby reagovat a zda Irsko kvůli tomuto kroku nepřestane být pro velké společnosti oblíbeným daňovým rájem.
Příspěvek Irsko podepíše globální dohodu o minimální sazbě daně z příjmu právnických osob pochází z Parker & Hill