Inflace klepe na vrátka. Co na to ČNB?

Spotřebitelská inflace v kombinaci s končící pandemií a hospodářským oživením české ekonomiky může negativně omezit již tak silně poznamenaný hospodářský cyklus. Více peněz v oběhu, více poskytnutých úvěrů a celkové přehřátí ekonomiky může znamenat, že se růst cen utrhne ze řetězu.

Česká národní banka na vývoj cen může reagovat primárně skrze změny úrokové sazby a má v plánu tak činit. Na posledním měnovém jednání 23. června rada poprvé od února 2020 úrokové sazby zvýšila. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Nemá tomu být jinak ani na zasedání bankovní rady tento čtvrtek, dle očekávání a názoru expertů by se čtvrteční zasedání mělo nést v podobném duchu jako to poslední a doručit i stejný výsledek, tedy zvýšení základní sazby o dalších 0,25 procentního bodu.

Pokud se pandemická situace výrazně nezhorší, lze očekávat zvyšování úrokové sazby i na dalších jednáních bankovní rady v průběhu druhé poloviny tohoto roku.

Příspěvek Inflace klepe na vrátka. Co na to ČNB? pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme