Fondy kvalifikovaných investorů lákají čím dál víc

Vzhledem k tomu, že ekonomika v Česku roste, stoupají rovněž mzdy. Lidé tak mají možnost více investovat. Podílové fondy představují vhodnou příležitost pro takové investice. Další variantou mohou být fondy kvalifikovaných investorů. Slouží spíše zkušenějším investorům.

Z průzkumu Asociace pro kapitálový trh ČR vyplývá, že fondy kvalifikovaných investorů (FKI) spravují 125,7 miliardy korun. FKI fondy si přišly na meziroční nárůst o 29 miliard díky bohatství českých rodin, ale také díky změně v pojmu kvalifikovaného investora, domnívá se člen investičního výboru společnosti Broker Trust Michal Valentík. Pracuje pro největší servisní organizaci pro nezávislé finanční poradce na českém trhu.

Ještě v roce 2012 bylo v FKI asi sto investorů. Ve stejném roce došlo ke zrušení ustanovení o maximálním počtu investorů, což znamená, že se kvalifikovaným investorem mohl stát ten, kdo do fondu investoval minimálně 125 tisíc eur. V roce 2016 se hranice pro vstup do FKI snížila na milion korun. Tato změna odstartovala vývoj nových fondů. Například strategie hedge fondů, které vydělávají za jakéhokoli období a investují do téměř čehokoli přes půdní fond, až do automobilové veterány.

FKI fondy se daní podobně jako ty otevřené, a to 5 %. Valentík tvrdí, že tyto fondy jsou pro investory lákavější než svěřenecké. Podle něj největší rozdíl mezi FKI fondy a podílovými fondy spočívá v pružnosti investiční strategie. Investor FKI musí splňovat přísné podmínky a nesmí investovat jen tak do něčeho. FKI nejsou sice limitovány zákonem, musí ale dodržovat investiční strategii pod neustálým dohledem depozitáře.

Slovo kvalifikované skutečně vypovídá o tom, že je v FKI fondech zapotřebí zkušenějších investorů, kteří jsou schopni porovnat všechna pro a proti. Při vstupu do FKI musí každý investor prokázat administrátorovi čestným prohlášením, tj. vyplnění testu. Valentík má za to, že FKI představují obrovskou řadu možností.

Příspěvek Fondy kvalifikovaných investorů lákají čím dál víc pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme