Dluhopisy na dva roky jsou nejdražší za šest let. Státu se již nevyplatí.
V létě roku 2016 ministerstvo financí spočítalo, že ČR do tří let splatí 10 % celkového dluhu. V roce 2018 podíl zaznamenal o třetinu vyšší sumu.
V roce 2017 si Česká republika půjčovala téměř zadarmo. Některé firmy byly natolik spokojené s tím, že si mohou nakoupit dluhopisy, že státu samy platily. Nyní je ale všechno jinak. Zvyšující se úrok, který stát musí platit dosáhl šestiletého maxima. Zdá se, že dluhová politika, kterou si stát nastavil, nepřináší benefity kvůli zvedajícím se úrokovým sazbám na domácím trhu. „Takový postup v době, kdy ČNB avizovala, že bude zvyšovat úrokové sazby, však z dlouhodobého pohledu nebyl vhodný, “vysvětluje ekonom Štěpán Křeček. Preference krátkodobých půjček již nebude možná. Řešením je jejich refinancování. Křeček se domnívá, že pokud by stát zvolil dluhopisy na deset let a více, udělal by lépe.
Ke změnám na ministerstvu financí došlo až v tomto roce. V červenci investoři požadovali o čtvrtinu menší úrok než nyní. Obecně řečeno, úroky rapidně rychle rostou. Vzdalujeme se tak od ostatních zemí eurozóny. Praha si ještě v minulém roce na finančním trhu vedla znamenitě, obstarali jsme si finance za stejný úrok jako hlavní město sousedního Slovenska. Jenže u nás se dluh prodražil a na Slovensku si půjčují levněji.
„Za desetiletou půjčku zaplatilo Česko na počátku roku roční úrok 1,7 procenta, nyní je to 2,2 procenta, tedy zhruba o čtvrtinu více. Oproti sousednímu Slovensku platícímu eurem se přitom jedná o více než dvojnásobně vysoké úročení,“ konstatoval ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek.
V obrovské míře u nás dochází ke zdražování půjček na krátkou dobu. Stát si v současné době půjčuje s ročním úrokem 1,63 % na dva roky. Jinými slovy je tato částka nejvyšší, co kdy za šest let byla.
Příspěvek Dluhopisy na dva roky jsou nejdražší za šest let. Státu se již nevyplatí. pochází z Parker & Hill