Časomíra TikToku dotikala – jaké je výsledné skóre?

Již před časem jsme Vás informovali o kauze ohledně bezpečnostních rizik platformy TikTok v USA (https://www.parkerhill.cz/tiktok-pristoupil-na-trumpovo-devadesatidenni-ultimatum/). Prezident Trump tehdy stanovil společnosti ByteDance, mateřské společnosti TikToku, devadesátidenní ultimátum, aby americkou odnož aktivit sociální sítě převedla do rukou amerických společností – pod pohrůžkou permanentního zákazu působení aplikace na území USA. Jaké jsou parametry výsledné dohody?

TikTok se nyní vyváže z dceřiného vztahu k ByteDance a napříště bude vystupovat jako samostatná společnost TikTok Global. Ona samostatnost je diskutabilní vzhledem k faktu, že americké společnosti – Oracle a Walmart, budou nakonec vlastnit pouze 20 % TikTok Global – zbylých 80 % zůstává v držení ByteDance. Tento překvapivý ústupek Trumpovy administrativy je vykoupen dalšími body dohody – navzdory podílu vlastníků společnosti jsou čtyři z pěti členů představenstva americké národnosti. Společnost dále hodlá v USA vytvořit 25 000 nových pracovních míst a uskutečnit v roce 2021 prvotní veřejnou nabídku svých akcií.

Je otázkou, jak dosažená dohoda řeší bezpečnostní riziko, které bylo oficiálně důvodem celé kauzy. Faktor bezpečnosti totiž neleží v rukou vlastníků, ale spíše v rukou těch, kdo programují kód a algoritmus aplikace. Proč je precedens, který dohoda ohledně TikToku stanoví, důležitý jak pro americký, tak pro evropský trh? Takovýchto TikToků, tedy aplikací nepocházejících z USA, které se ale v USA více než dostatečně zabydlely, bude totiž stále více. Oracle v tuto chvíli situaci řeší skladováním dat uživatelů na svých serverech. Jak se k vývozu zdrojového kódu aplikace a jejích algoritmů (tedy sféře, kterou je skrze bezpečnostní rizika schopen ovlivnit stát, kde je společnost registrována, jak nám celá kauza ukázala), postaví Čína?

Příspěvek Časomíra TikToku dotikala – jaké je výsledné skóre? pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme