Berlín bojuje proti růstu nájemních cen

V Německu vrcholí předvolební kampaň do Německého spolkového sněmu a jedním z diskutovaných témat je rostoucí cena bydlení a jeho dostupnost. V Německu tvoří podstatnou část nabídky bytů velké bytové společnosti, vlastnící desítky až stovky tisíc bytů po celé zemi. Právě ony jsou stále častěji cílem kritiky a navrhované regulace.

Největší bytová společnost Vonovia v Neměcku navíc plánuje akvizici dalšího bytového giganta Deutsche Wohnen, čímž by vytvořily korporaci mající pod správou přes 550 000 bytů v hodnotě téměř sto miliard eur. To, v kombinaci s raketově stoupajícími cenami za bydlení, se mnohým voličům nelíbí a volají po změně.

Vláda a městská zastupitelstva se snaží rychlý růst nájmu zastavit a dostupnost bydlení stabilizovat na přijatelnou úroveň. Jedním z pokusů byl zákon Mietendeckel neboli Rent Cap, který vešel v platnost v únoru minulého roku. Zákon přísně reguloval možnosti pronajímatelů navyšovat nájemné a měl za cíl zastavit růst nájemních cen. Zákon byl však začátkem roku 2021 shledán protiústavním a byl zrušen.

S odlišným přístupem přišlo zastupitelstvo hlavního města Německa tento rok. V pátek 17.9. tiskový mluvčí města oznámil, že město nakoupí od dvou výše zmíněných bytových společností 15 000 bytů v hodnotě dvou a půl miliardy korun. Zastupitelstvo Berlína plánuje byty převést do Fondu obecních bytů, skrze něhož si slibuje lepší možnosti regulace a stabilizaci nájemních cen. Fond obecních domů bude po tomto obchodě vlastnit téměř pětinu všech nájemních bytů ve městě.

Příspěvek Berlín bojuje proti růstu nájemních cen pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme