Americký Senát schválil balík investic do infrastruktury

Zákon o infrastruktuře, o kterém jsme psali minulý týden (připomeňte si zde), byl Senátem v úterý napříč politickým spektrem definitivně potvrzen a schválen. Kromě 50 demokratů podpořilo návrh investic nezvykle i 19 republikánů.

Zákon o infrastruktuře představuje za poslední roky jeden z nejvýznamnějších kousků investiční legislativy USA, a pokud projde Sněmovnou reprezentantů, bude to znamenat investici 550 miliard dolarů na rozvoj dálnic, hromadné dopravy, internetových sítí nebo vodního hospodářství. Bude to ale také vítězství pro Joe Bidena, kterému se splní jeden z hlavních bodů jeho volebního programu.

Senátorům se nepodařilo pro všechny nové výdaje nalézt dodatečné příjmy a celý investiční balík tak plně zaplatit bez zadlužování federálního rozpočtu (ano, například snahou více regulovat a danit kryptoměny). Výsledný návrh však obsahuje příjmy pouze pro polovinu výdajů, což znamená přidání 256 miliard dolarů k federálnímu deficitu.

Zákon o infrastruktuře není jediný velký legislativní předpis, který demokraté plánují Kongresem protlačit. Demokraté v pondělí zveřejnili také svůj rozpočtový plán o objemu 3,5 bilionu dolarů, který připravuje půdu pro masivní investice do sociálních programů a klimatické politiky.

Oba balíky plně zapadají do plánů demokratické strany, které se skládají z prosazování dvoudílné agendy. Na jedné straně silné investice do ekonomiky a na druhé podpora sociálně slabších a ochrana klimatu.

Rozpočtový plán však obsahuje množství ustanovení, kterými si nejsou jistí ani někteří demokraté, natož republikáni. Mezi kontroverzní témata patří mimo jiné zvyšování daní pro obchodní společnosti a přísnější zdanění těch nejbohatších.

Příspěvek Americký Senát schválil balík investic do infrastruktury pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme