Zcela legální daňový únik na území Velké Británie

Velká Británie daně

S vývojem samotné společnosti se vyvíjí či přímo rodí nová průmyslová odvětví. Jedním z nich je herní průmysl, který za posledních přibližně 20 let navýšil svůj (nejen finanční) objem opravdu enormně. Této skutečnosti si všimly i mnohé vyspělé země a s touhou si z tohoto obrovského množství zahraničního kapitálu „ukrojit“ alespoň kus, začaly nadnárodní herní a vývojářské společnosti lákat na svá území.

Jednou z těchto zemí je i Velká Británie. Ta totiž v roce 2014 zavedla tzv. program snížení daňové povinnosti pro herní průmysl. Smyslem tohoto programu bylo především malá a středně velká vývojářská studia podpořit v jejich začátcích úlevou na dani.

Této skutečnosti dokázalo velmi dobře využít vývojářské studio Rockstar, a to dokonce tak dobře, že si na něj „posvítila“ TaxWatch UK, což je v Británii autorita sloužící k vyšetřování potenciálních daňových podvodů. Společnost Rockstar (respektive jedna z jejich složek mající sídlo na území UK) za posledních 10 let nezaplatila za své výdělky jedinou libru na dani, a to navzdory faktu, že prodeje jejích her byly zcela rekordní. Nejznámější a jedna z nejvýdělečnějších her všech dob, kterou má toto studio na svědomí, totiž GTA V, prokazatelně vydělala skoro 6 miliard dolarů. Její předcházející tituly se však také nesly v řádu miliard. Společnost Rockstar však z této hry nejenže neodvedla žádnou daň, ale dokonce na daňových úlevách od Spojeného Království inkasovala zhruba 42 milionů liber jako podporu. Proto, aby mohla konkrétní hra získat daňovou úlevu, je potřeba získat ve speciálním testu takové hry 16 bodů z 31, což se GTA V, kterého se prodalo na 100 milionů kusů, podařilo.

TaxWatch uvedla ve své zprávě, že je zcela nelogické a prakticky absurdní, že vývojářskému studiu přišlo v pořádku ze země vyvést takto velký zisk bez jeho jakéhokoliv zdanění. Druhým dechem však tato vládní organizace dodává, že při jejím šetření bylo zjištěno, že společnost Rockstar postupovala zcela v souladu se zákonem, který to dovoluje. Dle zprávy TaxWatch je tak třeba navrhnout do budoucna řešení proto, aby se podobná situace již neopakovala. Jakými mechanismy toho však chce docílit, zatím není známo.

Příspěvek Zcela legální daňový únik na území Velké Británie pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme